HEPİMİZ TEK KANATLI MELEKLERİZ VE BİZLER ANCAK BİRBİRİMİZİ KUCAKLAYARAK UÇABİLİRİZ

(Toplumsal İlişkiler 908)

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَمٖيعاً وَلَا تَفَرَّقُواࣕ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدَٓاءً فَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهٖٓ اِخْوَاناًۚ وَكُنْتُمْ عَلٰى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْهَاؕ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِهٖ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ
Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Al-i imran/103)

Bir zamanlar Hint masallarının efsane ismi Beydaba’dan zalim bir avcının tuzağına düşmüş güvercinler hikayesini okumuştum. Güvercinler yere yem serpilmiş bir alana konmuşlar. Yemeğe koyulunca zalim avcı ağını atarak onları esir almış. Güvercinler kara kara bu tuzaktan nasıl kurtulacaklarını düşüne dursunlar içlerinden bilge bir güvercin;

– Arkadaşlar buradan nasıl kurtulacağımızı biliyorum, demiş.

Diğer güvercinler hep bir ağızdan;

– Nasıl demişler.

Bilge güvercin;

– Beraber hareket edip aynı anda “ya Allah, bismillah” deyip, kanat çırpıp havalanacağız. Kimse ben güçlü biriyim, zayıfım, yaşlıyım, gencim demeden elinden geldiğince ne yapabilirse yapacak. Kimse kimseyi hafife almayacak. Herkesin birlikte neler yapabileceğini takdir edecek, kimse kimseye karşı övünüp böbürlenmeyecek, demiş.

Sonra da bu planı uygulamaya koymuşlar. Birlik beraberlik içinde hareket edip ağla birlikte havalanmışlar, zalim avcı da arkalarından öylece bakakalmış. Güvercinler de böylece tuzaktan kurtulup, özgürlüklerine kavuşmuşlar.

Hz. Mevlana; “hepimiz tek kanatlı melekleriz ve bizler ancak birbirimizi kucaklayarak uçabiliriz” derken, söylemeye çalıştığı da, birlik ve beraberliğin, ne kadar önemli bir şey olduğudur.

Şemsettin ÖZKAN

20.12.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.