HAYATIMIZDAN ÇIKARMAMIZ GEREKEN CÜMLELER

(Toplumsal İlişkiler 743)

Bunun üzerine, “Ey Âdem!” dedik, “İşte bu şeytan, senin ve eşinin düşmanıdır ve kıyâmete kadar da düşmanınız olacaktır. O hâlde,onun hilelerine karşı ikiniz de dikkatli olun ki, sizi isyankârlığa
sürükleyip cennetten çıkarmasın, yoksa büyük bir sıkıntıya düşer, mutsuz olursun!” (Taha/117)

Ah şu insanın kendi kendine zulmü yok mu? Adeta kendine düşmanlık edip kendi zindanını kendisi oluşturur. Öyle düşmanı gaipte falan aramaya gerek yok. Düşman biziz.

Yüce Mevla; “Şüphesiz Allah, hiçbir şeyle (ve hiçbir şekilde) insanlara zulmetmez. (O, kullarına haksızlık etmekten ve zarar vermekten münezzehtir.) Ancak insanlar (günahlara dalmak, fıtrata ve şeriata aykırı davranmak ve kötülüklere sapmak suretiyle) kendi kendilerine zulmetmekte (bela ve cezaları hak etmekte)dirler.” (Yunus/44) buyurmaktadır. Yine Hud suresi, 101. ayeti de insan ne çekiyorsa kendinden çekiyor diyor:

Biz onlara zulmetmedik. Fakat onlar kendilerine zulmettiler. Rabbinin azap emri gelince, Allah’ı bırakıp da taptıkları ilâhları kendilerine hiçbir fayda sağlamadı. İlâhları onların sadece ziyanlarını artırdı.”

O halde hayatımızda bir takım yanlışlar yapıyoruz, doğru olmayan cümleler kurup, üstelik davranışlarımızda sorun yüklü ki yaşam boyu acı çekiyoruz. Peki ne yapalım o zaman? Geliniz hayatımızdan ivedilikle çıkarmamız gereken cümlelerle işe koyulalım.

Hayatımızdan çıkarmamız gereken cümleler:

1- Çok mutsuzum.

2- Ben yapamam.

3- Artık çok geç.

4-Ya yapamazsam.

5-Böyle gelmiş böyle gider.

6-Benden bir şey olmaz.

7-Elalem ne der?

8-Kendimi değersiz hissediyorum.

9-Onlar çok şanslı.

10-Zamanım yok.

Şemsettin ÖZKAN

07.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.