HAK KULDAN İNTİKAMI KUL İLE ALIR DİNİ İRFAN BİLMEYEN BUNU KUL ETTİ SANIR

(Toplumsal İlişkiler 778)

فَاِمَّا نَذْهَبَنَّ بِكَ فَاِنَّا مِنْهُمْ مُنْتَقِمُونَۙ
Biz seni onlardan alıp götürsek de yine onlardan intikam alırız.” (Zuhruf/41)

İntikam,öc almak, kin duymak, tabiri Türkçemizde kötü davranış veya sözü cezalandırmak için, kötülükle karşılık verme isteği ve işi olarak anlamlandırılmaktadır.Yüce Yaradan’ın güzel isimlerinden (esma-ü’l hüsnadan) biridir. Yukarıda geçen ayetin izahı bir bakıma “ey sevgili elçim, Sen görsen de görmesen de, onlara hak ettikleri cezayı vereceğiz. Cezayı mutlaka keseriz, intikamımızı kesinlikle alırız” demektir. Ama insanlar işte bunu insanlar yaptı, doğa yaptı, tufan yaptı, şu yaptı, bu yaptı” sanırlar. Külliyyen yanlış bir inanış bu. Hz. Mevlana; “Hak kuldan intikamı kul ile alır, dini irfan bilmeyen bunu kul etti sanır” derken bunu anlatmaya çalışır bize.

El-Müntakim ismi azamı, Allah’ın suçluları adaleti ile cezaya çarptıran olduğunu ifade etmektedir. Bu kapsamda, Allah kendisine isyan edenleri ve azgınları şiddetli bir biçimde cezalandırmaktadır. Allah’a bu esma ile dua eden bir acizin intikamını Allah onun yerine almaktadır. Bu sebeple El-Müntakim sıfatı, aynı zamanda zarar verenin yaptığını karşılıkla ödeştiren olarak ifade edilmektedir.

El- Müntakim genellikle zulüm ve düşmanın kötülüğünden kurtulmak için okunan bir esmadır. Ancak bu esmanın farklı faziletleri de bulunmaktadır. Bu esmanın zikriyle görülebilecek faziletler aşağıdaki gibi listelenmektedir.

– Her gün “Ya Müntakim” diyerek Allah’ı anan kimseye hiçbir düşman zarar veremez. Bu zikri söyleyen kişiye haset besleyenler de kendileri zarar görürler.
– Haksızlığa uğramış bir kimse, Allah’a intikamını alması için dua ederse; Allah (cc) bu kimsenin ahını yerde bırakmaz.
– “Ya Müntakim Celle Celalühü” ismi şerifi okunan bir kimse cinlerden zarar görüyorsa, bu dertten kurtulur.

– Her gün düzenli olarak “Ya Müntakim” diyerek tesbih yapan kişiye kötülük uğramaz.
– Bu esmayı her gün okuyan kimse; zalimin şerrinden, düşmanın hasedinden başına gelebilecek her türlü kötülükten korunur.

Şemsettin ÖZKAN

12.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.