BÖYLE BİR AHLAKA SAHİP DEĞİLİZ ONA YANARIM

(Toplumsal İlişkiler 779)

اَوَلَمَّٓا اَصَابَتْكُمْ مُص۪يبَةٌ قَدْ اَصَبْتُمْ مِثْلَيْهَاۙ قُلْتُمْ اَنّٰى هٰذَاۜ قُلْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اَنْفُسِكُمْۜ اِنَّ اللّٰهَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌ
“Düşmanlarınızın başına Bedir savaşında iki mislini getirdiğiniz bir musîbet, Uhud’da kendi hatânız yüzünden sizin başınıza geldi diye, kendi kusurunuzu görmezlikten gelerek “Madem bizler doğru yoldayız da, bu yenilgi nasıl oldu da başımıza geldi?” diyorsunuz, öyle mi? Ey Muhammed, bunu soranlara de ki: “Bu yenilgi, sizin 
kendi hatânızın sonucudur. O hâlde, bundan sonra bu hatâlardan uzak durun. O zaman Allah size nice muhteşem zaferler nasip edecektir. Hiç kuşku yok ki, Allah’ın her şeye gücü yeter.” (Al-i imran/165)

Oldum olası hoşa gitmeyen durumlarda, şahısların değil de, yapılan yanlışların ön plana çıkarılmasından yanayım. Bu konuda rehberimiz şüphesiz sevgili Peygamberimizdir. O hoşuna gitmeyen davranışları eleştirirken “Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma’ya ne oluyor demiyor da falana filana ne oluyor da böyle yapıyor?” diye tavır koyuyor. Yapılan kötü davranışı gündeme alıyor. Aşağıdaki örnekleri okuyunca insan kendi kendine sormadan edemiyor; “nereden nereye geldik? Böyle güzel, mütevazi büyüklerimizin ahlakı, edebi, gayreti ve isteği neden bizlerde yok. Sorular soru içinde, akıl olmazların peşinde.

Kutsal topraklara giden Hac kafilesine rehberlik eden bir hocaefendi Uhud dağına bakıp yanındaki kardeşlerine şu soruyu soruyor:
-Okçular tepesini terk eden sahabeler kimdi?
Cevap yok..
Tekrar ediyor:
-Okçular tepesini terk eden sahabeler kimdi?
Sonunda oradakilerden biri mahçup bir şekilde;
-Bilmiyoruz hocam, diyor.
İşte o an her birimizin beynini, kalbini titretmesi gereken şu kelamlar dökülüyor dilinden.
“Okçular tepesini terk eden sahabeler kimdi?
İnanın bunu bende bilmiyorum.
Aslında hiç kimse bilmiyor!
Bu asla İslam tarihinde de yazmaz..
Hatta o okçular kimdi öz çocukları da bilmez, karıları da bilmez.
Çünkü Ashab-ı kiram kimseye söylememiş, saklamış.
Radiyallahu Teala Anhum Ecmain.
Ağızlarından bu konu hakkında hiçbirşey çıkmamış.
Hatta ve hatta yıllar sonra Cemel, Sıffın gibi savaşlarda birbirlerine ters düştükleri vakitlerde bile;
-Sen zaten Uhud’da da tepeyi terketmiştin,” dememişler.
Orada dahi birbirlerini hataları ile vurmamışlar.
Ya Rabbi! Böyle bir ahlaka sahip değiliz ona yanarım.
Bizler Uhud’un aslında bir yenilgi değil zafer olduğunu yeni anladık. Bu ne edep! Bu ne güzel ahlak!
Birbiri hakkında konuşmak için en ufak bir fırsatı kaçırmayan, hatta “amaan olanı söylüyorum, benim niyetim temiz” diye nefsini aldatıp ağzından akan kardeşinin ölü etinin kanlarını temizleyeceği en ufak bir fırsatı kaçırmayan bizlerin buradan alacağı çok ama çok ders var.

Tarihimizde de nice böyle güzel örnekler var. Hele Hacı Bektaş Veli ile Mevlana arasında geçen bir hikâye var ki, onu tekrar tekrar anlatmaktan asla bıkmam.

Bir adamcağız kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektâş Veli’nin dergahına kurban olarak bağışlamak ister. (O zamanlar dergahlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu.)

Durumu Hacı Bektâş-i Veli ‘ye anlatır ve Hacı Bektâş Veli ‘helal değildir’ diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam Mevlevi dergahına gider ve ayni durumu Mevlâna’ya anlatır, Mevlâna ise bu hediyeyi kabul eder. Adam aynı şeyi Hacı Bektâş Veli’ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlâna’ya bunun sebebini sorar.

Mevlâna şöyle der:

– Biz bir karga isek Hacı Bektâş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.”

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektâş Veli dergahı’na gider ve Hacı Bektâş Veli’ye, Mevlâna’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektâş-i Veli’ye sorar.

Hacı Bektâş Veli de şöyle der:

– Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlâna’nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.”

Şemsettin ÖZKAN

13.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuranvemeali.com

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-sezgiler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.