HADİ YOKSULLUĞU ANLADIK DA SEVMEK NEDEN KIT KANAAT? YOKSA YÜREKLER Mİ YOKSUL KİMLER BİÇMİŞ AŞKA FİYAT?

(Toplumsal İlişkiler 174)


ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةًۜ وَاِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْاَنْهَارُۜ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَٓاءُۜ وَاِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِۜ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ
Ama bütün bunlardan sonra, kalpleriniz yine kaskatı kesilip taş gibi oldu, hattâ daha da sert! Taşlar, kayalar bile, sizin şu duyarsız kalplerinizin yanında yumuşacık kalır.Çünkü öyle kayalar vardır ki, içerisinden ırmaklar kaynar; öyleleri de var ki, çatlayıp yarılır da, bağrından pınarlar fışkırır; yine öyleleri de vardır ki, Allah korkusuyla yuvarlanıp aşağılara düşer.
O hâlde, ey inkârcılar! Akılsız, şuursuz dediğiniz şu taşlar, ağaçlar, kuşlar bile yüce Yaratıcının kanunlarına kayıtsız şartsız boyun eğerken, akıl ve irâde sahibi olan sizler, sonsuz merhamet ve şefkatiyle sizi yoktan var eden ve yaratılmışlar içinde en şerefli makâma yücelten Rabb’inize karşı nasıl olur da nankörlük eder, emirlerine baş kaldırırsınız? Allah, yaptıklarınızdan hiç de habersiz değildir.” (Bakara/74)

Biliyorum yukarıdaki başlık hayli uzun oldu. Ancak Hz. Mevlana’nın; “hadi yoksulluğu anladık da, sevmek neden kıt kanaat?Yoksa yürekler mi yoksul kimler biçmiş aşka fiyat?” sözünün neresini keserseniz kesin bir yerler eksik kalacaktı. Hz. Pir aslında yukarıda söz konusu edindiğim ayeti bu sözüyle çok güzel açıklamış. İnsanın insanlıktan çıkıp şeytanlaşmasıdır bu durum. Zira insanda var olan bütün sıfatlar şeytanda da var. Sadece “aşk” hariç der Şems-i Tebrizi. Şeytanın aşksızlığı, hasetliğinden ve fesatlığındandır diye de ilave eder.

Hz. Mevlana insanlıktan çıkıp şeytanlaşanlara seslenir bu sözüyle adeta; “Ey Hz. İnsan! Hadi şeytanı anladık aşk yoksulu, ya sen insan olarak, yüreğinde bir sıkıntı mı var? Bu yoksullukta neyin necisi?” Neden kalpler kaskatı olmuş taş kesilmiş? Hatta taştan da daha sert. Modern çağlarda yaşadığını sananlar yanılıyorlar. Aslında taş devrinde yaşıyoruz. Kalpleri yontulacak nice insanlar var aramızda.

Modern zamanlarda sevmek ne zor zenaat iştir öyle? Sen perişan iki büklüm olurken karşındaki sanki taş kesilmiş bir kalp. Hani derler yaYontma taş devri’nde insanların toplumsal statülerini diğer kabile üyeleri karşısında dikkatli bir şekilde idare etmesi çok önemliymiş, çünkü hayatta kalmanın yolu buradan geçiyormuş. Eğer çok sayıda insan son instagram gönderinizin altındaki minik kalp ikonuna tıklarsa, kabilenin onayını almış gibi hissediyorsunuz sizde. Olumlu geribildirim almamanız ne hikmetse üzüntüye yol açıyor. Yontma Taş Devri zihinleri için önemli bir mesele bu. Taş kalpleri yontulacak nice insan var aramızda çünkü.

Muhammed Esed Kur’an Mesajı adlı tefsirinde yukarıda geçen ayeti tefsir ederken; “Kayalardan ırmakların fışkırması” veya “suyun çıkması” benzetmesi, tam aksini, yani, kuraklığı ve cansızlığı tasvir eder ve böylece, Kur’an’ın İsrailoğulları’na yönelttiği ruhsal çoraklık ithamına bir atıfta bulunur” der.

Sevgisizlik gerçekten sıkıntılı bir durum. On çiçeği bir dikene ezdirmek gibi bir şey. Kadını da geçimsiz yapan sevgisizlik, sevgisini yok eden de ilgisizlik değil mi? Bu yüzden insan ellerini karısının ve kızının saçlarından eksik etmemeli.

Sözümüzü “Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız ve vatansız bırakma Allah’ım!” diyen Arif Nihat Asya’nın o güzel şiiriyle noktalayalım:

Biz, kısık sesleriz… Minareleri,

Sen, ezansız bırakma, Allah’ım!

Ya çağır şurda bal yapanlarını,

Ya kovansız bırakma, Allah’ım!

Mahyasızdır minareler… Göğü de

Kehkeşansız bırakma Allah’ım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,

Müslümansız bırakma, Allah’ım!

Bize güç ver… Cihâd meydanını,

Pehlivansız bırakma Allah’ım!

Kahraman bekleyen yığınlarını,

Kahramansız bırakma, Allah’ım!

Bilelim hasma, karşı koymasını;

Bizi cansız bırakma, Allah’ım!

Yarının yollarında yılları da,

Ramazansız bırakma, Allah’ım!

Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,

Ya çobansız bırakma, Allah’ım!

Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız

Ve vatansız bırakma, Allah’ım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,

Müslümansız bırakma, Allah’ım!

Şemsettin ÖZKAN

23.11.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-kuran.gen.tr

4-sezgiler.com

HADİ YOKSULLUĞU ANLADIK DA SEVMEK NEDEN KIT KANAAT? YOKSA YÜREKLER Mİ YOKSUL KİMLER BİÇMİŞ AŞKA FİYAT?” için 1 yorum

  1. Bu günün insanlarının büyük bir kısmında sevgisizlik ve merhametsizlik hastalığının etkisi maalesef birinci derece yakınlarına kadar ulaştı. Zor zamandayız vesselam.. Yüreğine sağlık hocam çok güzel tespitler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.