GÜNÜN ADAMI OLMAYA ÇALIŞMA HAKİKATİN ADAMI OLMAYA ÇALIŞ ÇÜNKÜ GÜN DEĞİŞİR HAKİKAT DEĞİŞMEZ

(Toplumsal İlişkiler 1054)

وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُوا الْحَقَّ وَاَنْتُمْ تَعْلَمُونَ
Hakkı bâtıl ile karıştırıp (gerçeği) örtmeyin ve (güç odaklarından korkarak veya menfaat umarak) Hakkı gizlemeyin. (Kaldı ki) Siz 
(gerçeği) biliyorsunuz. (İşinize gelmediği için üzerini örtüyorsunuz. 
Öyle ise bile bile Hakkı bâtıl ile karıştırıp yozlaştırmayın ve Hakkı saklayıp saptırmaya çalışmayın.)” (Bakara/42)

Filmlerde, dizilerde hatta gerçek hayatta siz de şahit olmuşsunuzdur ne hikmetse birileri birilerinden bir şeyleri gizlemeye çalışırlar. Bilhassa gizledikleri genelde evin en büyüklerinden örneğin genelde babalardan olur. Sanırlar ki gerçekler birgün gün yüzüne hiç çıkmayacak. Hayatımızın hemen hemen tüm alanlarında buna benzer olaylara tanık olmuyor değiliz.

Hz. Mevlana; “günün adamı olmaya çalışma hakikatin adamı olmaya çalış çünkü gün değişir hakikat değişmez” derken tam da insanların bu yanlış tutumuna değinir. Gerçeği arayanlarla, günü kurtarmaya bakanların enterasan mücalesine dikkatlerimizi yoğunlaştırır. Can alıcı önerisini yapar; “yalan söyleme, hakikati söyle çünkü yalancının mumu yatsıya kadar yanabilir ama gerçekler olduğu gibi kalır. Eninde sonunda hakikatler yüzüne çarpılır.”

Günlük hayatımızda medeni, sosyal ilişkilerde, siyasi söylemlerde, ekonomik verilerde nedense beyaz yalanlara pek başvurulur. Sanılır ki böyle olunca herşey günlük gülistanlık olacak. Nerede? Daha da kaos büyür büyür en sonunda o büyük yangın gelir günün adamı olanları da yakar küle çevirir.

Bu yüzden insan Hakk’ı batılla bulandırmaktan vazgeçmeli, günün adamı değil, hakikatin adamı olmalıdır. Zira günler değişir lakin gerçekler hiç değişmez.

Şemsettin ÖZKAN

16.05.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.