GÜNEŞ HERKESİN ÜZERİNE EŞİT DOĞAR AMA GÜL BAŞKA LEŞ BAŞKA KOKAR

(Toplumsal İlişkiler 710)

لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ فٖٓي اَحْسَنِ تَقْوٖيمٍؗ
ثُمَّ رَدَدْنَاهُ اَسْفَلَ سَافِلٖينَۙ
Biz insanı, yaratılış amacını gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu her türlü zihnî ve bedenî özelliklerle donatarak, varlık mertebelerinin en yükseğine çıkabilecek bir yetenek ve kapasitede, yani, olması gereken en güzel biçimde yarattık.” (Tin/4)
Fakat insan, vahiyden uzaklaşarak kendi asli/olumlu kişiliğini saptırıp yozlaştırınca, geçerli kıldığımız kanunlar gereğince 
onu varlık mertebelerinin en dibine yuvarlayarak aşağıların aşağısına çeviririz. Kur’an’dan yüz çevirerek şeytanın boyunduruğu altına giren insan, vahşî hayvanlardan daha da canavarlaşır. İşte, Allah’ın yol göstericiliğinden yüz çeviren insanoğlu, bu derece alçalır.” (Tin/5)

Görünüşe bakılırsa herkes insandır. Ama öyle değildir. Bir insan vardır bir de insanoğlu vardır. Birinin aklı iyiliklere çalışır, diğerinin kötülüklere. Biri melek gibidir, diğeriyse tam bir şeytan.

Hz. Mevlana; “güneş herkesin üzerine eşit doğar ama gül başka leş başka kokar” derken aynı türün farklılıklarına bizim dikkatlerimizi celbeder.

Herşey bakış açılarımızda, niyetlerimizde, samimi olup olmadığımızda gizli. Bıçağı alır ekmek keser karşındakine verirsin sevap kazanırsın ama o bıçağı alır adam kesersin günah kazanırsın.

Nikahlı bir kadınla evlenirsin sevap kazanırsın ama nikahsız yaşamaya kalkarsın günah kazanırsın. Helal rızık peşinde koşar kazanırsın sevap olur gül kokarsın ya da haram rızık elde eder günah kazanır leş kokarsın. Güneş herkese eşit doğuyor gel velakin herkes onu farklı farklı algılıyor.

Şekil şemaile bakılırsa gördüğünüz aynı cins ve türden şeyler ama o klasik tabirle kalite farkı var. İyi ya da kötü oluş var. Güzel ya da çirkin oluş var. Herşey ayrıntıda nitelikte gizli. Huylar değişik, tarzı usulü özellikleri mükemmel, harika. Ya bunun zıddıysa herşey. Düşünmek bile istemiyorum.

Şemsettin ÖZKAN

31.05.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

GÜNEŞ HERKESİN ÜZERİNE EŞİT DOĞAR AMA GÜL BAŞKA LEŞ BAŞKA KOKAR” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.