GÖNÜL GÖZÜM KÖR OLMUŞ AKIL NERDE KİME NE? GÖNLÜM GÜLE VURULMUŞ DİKENİNDEN BANA NE?

(Toplumsal İlişkiler 426)


اَمْ حَسِبْتُمْ اَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذٖينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْؕ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَٓاءُ وَالضَّرَّٓاءُ وَزُلْزِلُوا حَتّٰى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذٖينَ اٰمَنُوا مَعَهُ مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِؕ اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَرٖيبٌ
Yoksa siz ey iman edenler, sizden önceki ümmetlerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden, öyle kolayca cennete girebileceğinizi mi sanıyordunuz? Sizden önceki ümmetler öyle zorluklarla, öyle sıkıntılarla karşılaşmış, öylesine çetin imtihânlarla sarsılmışlardı ki, nihâyet o zamanki Peygamber ve onunla birlikte inananlar, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek hâle gelmişlerdi./214)

Hz. Mevlana; “gönül gözüm kör olmuş, akıl nerde kime ne? Gönlüm güle vurulmuş dikeninden bana ne?” derken bize neyi anlatmaya çalışıyor acaba? Her nimet bir külfete tabi değil midir? Herşey armut piş ağzıma düş şeklinde midir? Herşey bir çalışmanın ürünü değil midir?

Bu soruları daha da uzatmamız mümkündür. Ancak sonuç aynı olacak: “Aşk olmayınca meşk olmaz.” Aşk engel tanımaz, sorgulamaz, akıl yürütmez, çıkar gözetmez. Hasılı aşk samimiyettir, içtenliktir, sevgidir, saygıdır ve emektir. Koşulsuz kabullenmedir. Edeptir, terbiyedir.

Nerede görülmüş emeksiz, çilesiz, fedakarsız aşk? Gülü sevenin dikenini sorgulama hakkı yoktur. Gönül güle vurulduktan sonra dikeninin adı mı olur? Sabrın adıdır bir bakıma aşk. Kurban olmanın adıdır aşk.

Akıl aşkın önünde Mevlana’nın tabiriyle “çamura saplanmış merkep” gibidir. İnsanın gönül gözü kör olduktan sonra aklı kim akıl eder ki? Akıl diye bir şey mi kalır acaba? Şems-i Tebrizi’nin aşkın kırk kuralından beşincisi ne der?

– Beşinci Kural:
Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır.
Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını.
“Aman sakın kendini” diye tembihler. 
Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: ” Bırak kendini, ko gitsin! “
Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer.
Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

Şemsettin ÖZKAN

07.08.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.