EY SEVGİLİ AL ELİNE AŞK TESBİHİNİ SEN BENİ ÇEK BEN DE SENİ

(Toplumsal İlişkiler 445)


قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُونٖي يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْؕ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَحٖيمٌ
“Ey Muhammed! Allah’ı sevdiğini iddia eden ve O’nun sevgisini kazanmak isteyen kimselere de ki:“Eğer siz gerçekten de
Allah’ı seviyorsanız, Allah’ın emirlerini size ileten bir elçi olarak bana ve bana indirilen Kur’an’a uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah, pişmanlıkla tövbe edildiği takdirde, en büyük günahları bile bağışlayandır, merhamet edendir.” (Al-i imran/31)

Hz. Mevlana Allah’ı ve rasülünü anlatmada aşkı seçmiştir. Bu yüzden söylemlerinde vardığı nihai hedef hep aşktır. Yani Allah ve elçisidir. Mevlana’yı derinden analiz edenler bunu çok rahatlıkla göreceklerdir:

Men bende-i Kur’ânem eger cân dârem
Men hâk-i reh-i Muhammed muhtârem
Eger nakl kuned cüz in kes ez güftârem
Bizârem ez u vez an suhen bizârem.

Demek ister ki Hz. Pir;

(Ben yaşadığım müddetçe Kur’ân’ın bendesiyim.
Ben, Muhammed Mustafa’nın yolunun toprağıyım.
Biri benden bundan başkasını naklederse
Ondan da şikayetçiyim, o sözden de şikayetçiyim.)

Şimdi bu sözü söyleyen bir insanı nasıl Kur’an’ın ve Peygamberimize muhalif olan söylemlerin içine çekebiliriz? Allah ve elçisini kendine şiar edinmiş biri Kur’an’a ve Peygamberimize aykırı tek bir laf edebilir mi?

Allah ve elçisine öylesine aşık ki; “ey sevgili! Al eline aşk tesbihini, sen beni çek, ben de seni. Senlikten benlikten geç, haydi bul şimdi hem bendeki hem sendeki bizi” diyen Hz. Mevlana; bize onları anlatmada sevgi ve aşkı usül ve yöntem olarak benimsemiştir.

Bazılarına bu yol basit gibi gelebilir ama görülmüştür ki, dünyada en etkili metottur. Sevgi merkezli eğitim her zaman ön plandadır. Mevlana hazretlerinin bu hoşgörü anlayışı batıda hümanizm olarak algılanmış ve benimsenmiştir. Kim ne derse desin onun bu bakış açısının doğru olduğu kabul edilmiştir. Modern pedagoji de onun terapi yöntemlerine vurgu yapmaktadır. Batıda TV talk şow programlarında Hz. Mevlana’nın uygulamaları “benim terapistim” adıyla zaman zaman kendine yer bulmaktadır.

Şemsettin ÖZKAN

26.08.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kurn.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.om

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.