EY SEVENLER NİYAZA BAŞLAYIN ŞÂD OLUN BU KAPIDA YALVARIN ÇÜNKÜ BU KAPI BUGÜN AÇILACAK

(Toplumsal İlişkiler 1025)

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعاًؕ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ
“(Tarafımdan onlara) De ki: “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere nefislerini israfa uğratan (günahlara dalan, yararsız ve ucuz kahramanlıklara kalkışan ve ölçüyü taşıran) kullarım. (Siz yine de) Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, 
(dilerse ve layık görürse) bütün günahları (ve suçları) 
Yarlığayıcıdır. Çünkü O, Bağışlayandır, Esirgeyip Acıyandır.” (Zümer/53)

Hiç yüce Yaratan’ın kapısından ümit kesilir mi? Sanki O’ndan başka gidebileceğimiz bir kapı var? O kapıyı çalmasını biliyor muyuz? Şu kısacık ömrümüzde kapılıp gitmişiz umutsuzluk girdabına.

Hz. Mevlana; “ey sevenler! Niyaza başlayın, şâd olun. Bu kapıda yalvarın. Çünkü bu kapı bugün açılacak” derken yüreğimize umut serper adeta.

Aristo “umut uyanık insanların rüyasıdır” derken ümitvar olmanın hakikatin ta kendisi olduğu konusunda bizi ikna eder.

Umudu, hiç bitmeyen bahar mevsimine benzetir Hz. Mevlana ve der ki; “umut hiç bitmeyen bir bahar mevsimidir. İçinde kar da yağar, fırtınalar da kopar. Ama çiçekler açmaya hep devam eder.”

Umut; Cemal Süreya’nın; “kapatma kitabı,umut belki de bir sonraki sayfada”dediği gibidir. Zira umut asla ve asla kaybedilmemeli, en karanlık an da şafak sökmeden önceki an değil midir?.

Şemsettin ÖZKAN

17.04.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.