EVLENİRİZ BELKİ BİRGÜN ÇOCUKLARIMIZ OLUR BANA BENZER ŞAİR OLUR SANA BENZER ŞİİR

(Toplumsal İlişkiler 599)


وَاللّٰهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْوَاجاً وَجَعَلَ لَكُمْ مِنْ اَزْوَاجِكُمْ بَنٖينَ وَحَفَدَةً وَرَزَقَكُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِؕ اَفَبِالْبَاطِلِ يُؤْمِنُونَ وَبِنِعْمَتِ اللّٰهِ هُمْ يَكْفُرُونَۙ
Allah size, kendiniz gibi birer insan olan karşı cinsden eşler yarattı; eşlerinizden de size çocuklar, torunlar verdi ve size tertemiz gıdalar, geçim kaynakları ve rızıklar ihsan etti. Bütün bunlara rağmen, kaderlerini belirleme, duâlarına cevap verme, hayatlarında kanun ve kurallar koyma gibi güç ve yetkilere sahip Allah’tan başka varlıklar bulunduğuna dâir asılsız bir inanç besleyerek, hâlâ bâtıla inanıp, Allah’ın bunca nîmetlerine karşı nankörlük mü edecekler?” (Nahl/72)

Allah’ın emri Peygamberin kavliyle diye söze başlayıp hayatımıza anlam kattığımız evliliklerimiz. Hayırlı bir eş Hz. Ali efendimize göre huzurun başlangıcıdır. Hz. Mevlana’ya göre güzel bir evlilik iki şeye bağlıdır; biri doğru insanı bulmaya, diğeri de doğru insan olmaya. Bunu becerebilen çiftler hayatta ebediyyen mutlu olacaklardır.

Cemal Süreya güzel bir evliliği şiir ve şairin uyumlu birlikteliğiyle şöyle açıklar;

Evleniriz belki bir gün

Çocuklarımız olur

Bana benzer şair olur

Sana benzer şiir olur.

Bir evliliği sürdürmenin en kötü yolu eşlerin birbirlerinin özgürlük alanını kısıtlamalarıdır. Evet iki kuşun dört kanadı olur ama kanatlar bağlı olunca kuşlar uçamazlar. Uçamayan kuşlar neye yarar ki?

Çiftler; “eşlerin birbirine benzemesi lazım. Ayakkabı ve mestin çiftlerine bir bak. Bir teki ayağa biraz dar gelse, ikisi de bir işe yaramaz” diyen Hz. Mevlana gibi birbirlerine anlayış göstermeleri gerekir. Hz. Hatice annemiz gibi olmalıdır. Sevgili Peygamberimizin onu vefat ettikten sonra bile gözyaşı ile anması, onun aleyhinde tek bir söz dahi söyletmemesi, ne vefakar ideal eş olduğunun göstergesidir.

Evlilikteki sorunların ve krizlerin en önemli nedenine baktığımızda eşlerin meselelere olduğu gibi değil de, hissettikleri gibi yaklaşmalarından kaynaklanıyor. Olaylara gerçekçi kimliklerle değil bir maske takıp duygusal bakıyorlar. Bir kadın erkekten biraz kendine değer verip, onu dinlemesini istiyor. Sorunun çözülüp çözülmemesi pek o kadar da umurunda değil. Bir erkek dünyanın en güzel kadınını değil, dünyasını güzelleştiren kadını istiyor. Beklentiler de böylece uzayıp gidiyor da gidiyor. Bu mevzu da hiç ama hiç bitmiyor.

Şemsettin ÖZKAN

07.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.