EN ÇOK DA YAĞMUR YAĞDIĞINDA SEVİYORUM BU ŞEHRİ HERKESİN YÜZÜ ISLAK BAŞI ÖNE EĞİK SANKİ HERKES SUÇUNU KABULLENMİŞ GİBİ

(Toplumsal İlişkiler 770)

وَاِذْ قَالَ مُوسٰى لِقَوْمِهٖ يَا قَوْمِ اِنَّكُمْ ظَلَمْتُمْ اَنْفُسَكُمْ بِاتِّخَاذِكُمُ الْعِجْلَ فَتُوبُٓوا اِلٰى بَارِئِكُمْ فَاقْتُلُٓوا اَنْفُسَكُمْؕ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ عِنْدَ بَارِئِكُمْؕ فَتَابَ عَلَيْكُمْؕ اِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحٖيمُ
Mûsâ, kavmine dedi ki: “Ey kavmim! Sizler, buzağıyı ilâh edinmekle kendinize yazık ettiniz. Gelin yaratıcınıza tövbe edin de nefislerinizi öldürün* (kendinizi düzeltin). Bu, Yaratıcınız katında sizin için daha iyidir. Böylece Allah da onların tövbesini kabul etti. Çünkü O, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhametlidir.” (Bakara/54)
*Âyetin bu kısmı “İçinizden buzağıya tapanları öldürün” şeklinde de tercüme edilmiştir.

Şehir ve yağmur… Dünya klasiklerinden okuduğum şaheserlerden olan, Les miserables, (Sefiller) Fransız edebiyatının en önemli eserini yazan Victor Hugo romanında çok güzel bir cümle kuruyor kahramanının dilinden diyor ki; “en çok da yağmur yağdığında seviyorum bu şehri. Herkesin yüzü ıslak, başı öne eğik, sanki herkes suçunu kabullenmiş gibi.”

Şehir ve günah belki de birbirine en yakın iki kavram. Şehirler belki de bir günah deposu. Suç yüzdelerinin çok yüksek olduğu yer ve mekanları içinde barındırır. Tabi bu şehirler Farabi’nin Medinet-ü’l Fazıla (Erdemli Şehir)leri değil. Onun şehri medeniyet barındırır içinde. Hugo’nun şehirleriyse günah.

Bu yüzden olsa gerek Hugo şehrin günahlarının en iyi temizleyicisi olarak yağmuru görür. Zira yağmurda insanların günah dolu bakışları ve kızarmış yüzleri yağmurla ıslanıp temizlenmektedir. Başları sanki suçlarını kabullenmişcesine önlerine eğiktir. Bu fakir de 2003 Konya mahreçli şiirimde “Konya’ya Kar Yağdı” şiirimde kentin günahlarının bembeyaz karların yağmasıyla temizlendiğini anlatmıştım:

Dün gece kentin üstüne kar yağdı, Sandım ki, cümle âleme ar yağdı, Dün gece Konya’ya kar yağdı,Zannettim ki, şehre ar yağdı, Şehir; Arsız bir adam çıplaklığıyla, Öylece dona kaldı.Aklığıyla arıtmak için, Paklığıyla aklamak için, Tüm sokaklarını kentin.

Dün gece Alaeddin tepesine Kar yağdı. 23 Üniversite tramvayı, rayların üstünde, Kaydı da kaydı. Dün gece şehrin üstüne, Kar yağdı. Anadan üryan kenti, Beyaz örtüsüyle sardı. Sükût suretinde, Kentin günahlarına ağladı.

Dün gece Bosna’ya kar yağdı. Her evde okunmayan, Okunanlarında da anlaşılmayan, Kutsal kitaplarla dolu, Beton duvarlara kar yağdı, Varoşlara fakirlik yağdı. Semtin ara sokaklarına, Sessizlik yağdı. Mahalleye ayaz yağdı, Soğuk yağdı, Kar yağdı, Ar yağdı.

Dün gece çocuklara Tatil yağdı.

Sonra çocuklar sokağa çıktı. Yukarıdan aşağı kaydı, Aşağıdan yukarıçıktı. Herkesin bakıp utanacağı, Bakıp hicap duyacağı, Bir kardan adam, Bir ardan adam yaptı.

Şemsettin ÖZKAN

04.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-Şemsettin ÖZKAN, AŞK TUTULMASI (Şiirlerim )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.