EĞER İRDELEMEZSENİZ ALGIYA GELİRSİNİZ EĞER İRDELERSENİZ ALGIYI YENERSİNİZ

(Toplumsal İlişkiler 836)

وَاِذَا قٖيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ قَالُوا بَلْ نَـتَّبِـعُ مَٓا اَلْفَيْنَا عَلَيْهِ اٰبَٓاءَنَاؕ اَوَلَوْ كَانَ اٰبَٓاؤُ۬هُمْ لَا يَعْقِلُونَ شَيْـٔاً وَلَا يَهْتَدُونَ
Ne zaman o kimselere (gerici, gelenekçi ve taklitçi cahillere: 
“Gelin) Allah’ın indirdiğine (akli ve nakli delillere, insani ve İslami değerlere) uyun” denilse, onlar: “Hayır, biz atalarımızı izinde ve üzerinde bulduğumuz şeye (yerleşik geleneklere ve geçmişten kalan göreneklere) uyarız” derler. (Peki) Ya ataları (ve örnek aldıkları eski toplulukları ve tarihi tabuları); akılları gerçeğe ermeyen ve doğru istikameti de bulup bilemeyen kimseler idiyse? (Hâlâ mı körü körüne onların peşinden gidecek ve köhnemiş bir geçmiş hevesiyle, gerçeklere direnecekler?)” (Bakara/170)

Algı, psikoloji ve bilişsel bilimlerde duyusal bilginin alınması, yorumlanması, seçilmesi ve düzenlenmesi anlamına gelir. Algı, duyu organlarının fiziksel uyarılmasıyla oluşan sinir sistemindeki sinyallerden oluşur. Örneğin, görme gözün retinasına düşen ışıkla, işitme kulağa gelen ses ile oluşur.

Kişinin gerçek olmayan bir durumla ilgili olarak gerçekmiş gibi bir imaj oluşturması algı oluşturması manasına gelir. Çağımızda sık sık algı operasyonlarına başvurulmaktadır. Hemen hemen her konuda eğer insan önüne konulan meseleyi irdelemezse algıya gelmesi kaçınılmazdır. 

Eğer irdelemezseniz algıya gelirsiniz, eğer irdelerseniz algıyı yenersiniz. Konuyu incelemez, araştırmaz, mütalaa etmezseniz, dolduruşa getirilebilirsiniz. Size operasyon çekebilirler, provakasyon yapabilirler, gaza getirilebilirsiniz, kısacası kandırılabilme ihtimaliniz çok yüksektir. Bilhassa sosyal medya bunun sayısız örnekleriyle doludur. Basın, TV, filmler, fotoğraflar, yalan haberler, algı oluşturmada illüzyonda en sık başvurulan araçlar olarak kullanılmaktadır. Kamuoyu oluşturmak için, yine algı oluşturmaktan daha iyi bir seçenek bulamamaktadırlar. Anlayacağınız bir sirkte hokkabaz Sihirbaz Mandreke’nin, bir gösterisini seyrediyor gibi bir pozisyona düşmüş olabilirsiniz.

Şemsettin ÖZKAN

09.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.