DÜNYA KÜÇÜK DEMİŞLERDİ NERDESİN

(Toplumsal İlişkiler 832)

يَعْلَمُونَ ظَاهِراً مِنَ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَاۚ وَهُمْ عَنِ الْاٰخِرَةِ هُمْ غَافِلُونَ
“Çünkü onlar, Allah’ı hiç hesaba katmadan kendilerince plânlar, projeler kurar, tüm olup bitenleri yalnızca sebep sonuç ilişkisi içinde değerlendirirler. Çünkü tek bildikleri, bu dünya hayatının dış görünüşüdür. Varlığın sadece maddî yönüyle ilgilenirler. Evrenin değişmez ilkelerini ve temel yasalarını kavrayamaz, eşya ve olayların ardında yatan hikmet ve hakîkatleri düşünemezler. Onun içindir ki, her şeyin dünyada başlayıp dünyada bittiğini sanırlar; asıl yaşanacak hayat olan âhiretten ise, tamamen habersiz ve ona karşı ilgisizdirler.” (Rum/7)

Bir filmin fragmanında ‘hiçbir şey göründüğü gibi değil’ diyordu. Gerçekten biz dış aleme bakarken sadece görünüşüne mi bakıyoruz da sık sık illüzyonlara maruz kalıyoruz. Yüzeysel mi bakıyoruz da hep, olayların içyüzüne nüfuz edemiyoruz.

Bu yüzden olsa gerek, İbrahim Tenekeci; “dünya küçük demişlerdi, nerdesin?” diye sormadan edemiyor haklı olarak. Herkesin dilinde persenk sanki; “dünya küçük, dünya global” falan diyorlar. Peki dünya bu kadar küçükse insanlar birbirlerini arayıp sormayor sonra da karşımıza geçip ne diye gevrek gevrek soruyorlar o zaman; “yav sen yaşıyon mu?” Şahsıma böyle sual tevcih edenlere diyorum ki; “dönülmez akşamın ufkundayım, dönünce ararım seni şefim!”

Herkes yalnızlıktan, içe kapanmaktan şikayetçi lakin bu konuda suçlu olarak karşıdakini görüyor. O zaman sen git, görün, ara ve hal hatır sor. Aramayanı utandır. Büyüklük sende kalsın.

Sanırım herkes arazi, ortalıkta gözükmüyor en önemlisi de bireyselleşmenin toplumsal yaşam biçimi haline geldiğinin farkında değil. Herkes yalnız yaşamaya o kadar alışmış ki, boşanma rekorları kırılıyor.

Dünya küçük demişlerdi, nerdesin?” cümlesindeki tek samimiyet ya da içtenliği veya masumluğu sadece aşıkların sevgililerine canü gönülden her taşın altını bıkmadan usanmadan ararken seslenişlerinde arayışlarında buluyorum:

Yola çıktım arıyorum

Kaybettim aşkımı

İkimiz bir fidanın

Güller açan dalıyız

Sen benimle ben seninle

Bu hayatı yaşamalıyız.

Şemsettin ÖZKAN

05.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.