DÜNYA DEDİĞİN BİR YIĞIN TOZDUR VE BU TOZUN İÇİNDE BULUNAN SÜPÜRGE DE SÜPÜREN DE KİRLENMİŞTİR

(Toplumsal İlişkiler 1090)

ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ اَيْدِي النَّاسِ لِيُذٖيقَهُمْ بَعْضَ الَّذٖي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ
“Kur’an ışığından yüz çeviren insanlığın kendi eliyle yaptığı 
kötülükler yüzünden, hem toplumsal, hem de doğal denge bozularak, karada ve denizde haksızlık, adâletsizlik, kan, gözyaşı, dünya savaşları, nükleer felâketler, aşırı silahlanma, çevre kirlenmesi, uyuşturucu, alkol, cinsel sapıklıklar, terör ve anarşi gibi her türden fesat ve bozgunculuk ortaya çıktı. İşte Allah, yaptıklarının bir kısmını onlara daha bu dünyada böylece tattırıyor ki, bu gidişin yanlış olduğunu anlayıp yeniden Kur’an’a 
dönsünler.” (Rum/41)

Hz. Mevlana; “dünya dediğin bir yığın tozdur ve bu tozun içinde bulunan süpürge de süpüren de kirlenmiştir” derken, insanın dünya serüveninde mutlak kirleneceğini vurgulamakta haklıdır. Zira dünya imtihanın gerçekleştiği mekanın adıdır. İyiye de kötüye de açık kapı bırakmaktadır.

Dünya bir aldanış, oyalanma, kanma, kandırılma yeridir. Tozludur, kirlidir, pislenmiştir. Bu toza bulaşma insan için kaçınılmazdır. Tozun içinde kalan ister süpürge olsun, isterse süpüren olsun kirlenecektir. Peki ne yapılmalıdır?

Günahlar insanı çepeçevre kuşatacağına göre insan, derhal hatalarından dönüp tövbe etmelidir. Yapılan yanlışları, kirleri insan, ancak istiğfar, Rabbinden bağışlanma dileyerek, hatadan dönerek bir daha o tozun, kirin içine girmeyerek temizlemelidir. Dünya kendiliğinden kirlenmiyor nihayetinde onu kirleten de insan.

Dünya kirli olmasına kirli de, fakat dünya da aynı zamanda insan olmayan nice insanlarla dolu.

Şemsettin ÖZKAN

21.06.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.