DUA EDERKEN O’NA KIRIK BİR GÖNÜLLE EL KALDIR ALLAH’IN MERHAMET VE İHSANI GÖNLÜ KIRIK KİŞİYE DOĞRU UÇAR

  (Toplumsal İlişkiler 1316)

 اَمَّنْ يُجٖيبُ الْمُضْطَرَّ اِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّٓوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَـفَٓاءَ الْاَرْضِؕ ءَاِلٰهٌ مَعَ اللّٰهِؕ قَلٖيلاً مَا تَذَكَّرُونَؕ
Yine düşünün; o âciz varlıklar mı kulluk edilmeye daha lâyıktır,
 yoksa kendisine yalvardığı anda, sıkıntıya düşenin yardımına koşup sıkıntısını gideren ve ayrıca sizleri, yeryüzüne birer yönetici olarak atayan Allah mı? Allah ile birlikte başka bir tanrı, öyle mi? Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!” (Neml/62)

Dua, dua, dua… İnsanın olmazsa olmazı. Dua öyle bir enerjidir ki, kapalı gönüllerin kilidini açar. İnsanı yüce Yaratıcısıyla hasbihal ettirir. O’na yakınlaştırır. Dua Allah’a yakarış, yalvarma, ondan dileme ve isteme değil midir?

Rabbin katında, kul olma bilincine erme değil midir dua?   “Kullarım, sana beni sorarlarsa bilsinler ki ben, muhakkak onlara pek yakınım. Beni çağıran, bana dua eden kişiye çağırdığı, dua ettiği anda icabet ederim. Artık onlar da benim çağırmama koşsunlar, bana inansınlar da doğru yolu bulsunlar.”  (Bakara/186)
“De ki: “İbadetiniz (duanız) olmasa Rabbim size ne diye değer versin?” Furkan/77)                                                                                    

            Hz. Mevlana der ki; “dua et belki gönlünün kilidi açılır, çirkin güzeller meclisinde yer alır. Yahutta kuru dal Meryem’in elindeki kuvvetle miskler gibi kokar, çiçek açar ve meyve verir.” Mesnevi c.4/3495-97)

           Hz. Mevlana der ki; “dua ederken O’na kırık bir gönülle el kaldır  Allah’ın merhamet ve ihsanı gönlü kırık kişiye doğru uçar.” (Mesnevi, I/0034) Kırık gönüllerde anlatılamayacak kadar çok şey vardır. Mazlumdur onlar, gariptir onlar, yıkılmıştır onlar. Kırık gönüller aslında yıkık harbe yerlerde gizli hazinedirler aslında. Çok az kişi bunun farkına varır.

          Gönlü geniş ruhu gezginlerin beşinci kuralı şöyle der:
Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. “Aman sakın kendini” diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: ” Bırak kendini, ko gitsin! “ Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!”

Şemsettin ÖZKAN

02.02.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.