DOST SANMA ŞANLI VAKTİNDE DOST OLANI DOST BİL ÜZÜNTÜLÜ VAKTİNDE ELİNDEN TUTANI

(Toplumsal İlişkiler 851)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارٰٓى اَوْلِيَٓاءَۘ بَعْضُهُمْ اَوْلِيَٓاءُ بَعْضٍؕ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَاِنَّهُ مِنْهُمْؕ اِنَّ اللّٰهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمٖينَ

Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları yani bâtıl ideolojilerin mimarlarını, samîmî ve güvenilecek bir dost, sözü dinlenecek bir yönetici, himayesine sığınılacak bir koruyucu, kısaca 
veli edinmeyin! Unutmayın ki onlar, ancak birbirlerinin dostlarıdır. İçinizden her kim onları dost edinecek olursa, o da onlardandır.Çünkü Allah, kâfirlerle böyle sıkı fıkı ilişkiler içinde olan zâlimleri doğru yola iletmez!” (Maide/51)

Dost kara günde belli olur demiş atalarımız. Hz. Mevlana’nın; “dost sanma şanlı vaktinde dost olanı, dost bil üzüntülü vaktinde elinden tutanı” sözünü de bu minvalde değerlendirmek lazım. Aşık Veysel’in “dost dost diye nicesine sarıldım/benim sadık yarim kara topraktır” türküsü de nice dost gözükenlerin aslında dost olmadığını, insanı zor gününde terk ettiğini, toprağın ise insanı bağrına bastığını söyler.

Dost nedir? Sevilen güvenilen yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldaş demektir. Kendini ona yakın hissediyorsun. Derdini açıyorsun. Yediğin içtiğin ayrı gitmiyor. Yaralarına merhem oluyor. Sadece mutlu güzel günlerinde değil, kötü gününde de seninle beraber oluyor. Seni arkadan vuran değil dost.

Dost dediğin ayağını kaydıran değil, kaydığında seni yerden kaldırandır. İyi bir dostu olanın asla aynaya ihtiyacı olmaz. Dost iyi gününde çağrınca koşarak gelen, kötü gününde ise çağırmadan koşarak gelip gözyaşını silendir.

Üstad Necip Fazıl “ağaçtan düşen yaprak nasıl kurumaya mahkumsa, gönülden düşen de unutulmaya mahkumdur” derken dostluğun asla gönülden kırgınlığa mahal bırakmadığını söyler. “Ne kervan kaldı ne de at. Hepsi silinip gitti. İyi insanlar iyi atlara binip gitti” derken de,çağdaş zamanlarda dostlukların zayıflığını sorgular. Dostlarınız az olsun, öz olsun, ama yürekten sımsıcak olsun emi dostlar! Geceyi boşverin hepinize iyi insanlar(dostlar) diliyorum. Kalın sağlıcakla.

Şemsettin ÖZKAN

24.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.