DOĞAYI GERÇEKTEN SEVİYORSAN HER YERDE GÜZELLİK BULACAKSIN

(Toplumsal İlişkiler 422)


اِنَّ فٖي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاخْتِلَافِ الَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَالْفُلْكِ الَّتٖي تَجْرٖى فِي الْبَحْرِ بِمَا يَنْفَعُ النَّاسَ وَمَٓا اَنْزَلَ اللّٰهُ مِنَ السَّمَٓاءِ مِنْ مَٓاءٍ فَاَحْيَا بِهِ الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فٖيهَا مِنْ كُلِّ دَٓابَّةٍࣕ وَتَصْرٖيفِ الرِّيَاحِ وَالسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَيْنَ السَّمَٓاءِ وَالْاَرْضِ لَاٰيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ
Şüphesiz, göklerin ve yerin (böylesine mükemmel ve muhteşem yaratılıp) halk edilişinde, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar sağlayacak şeylerle denizde yüzen gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirip kendisiyle ölmüş toprağı dirilttiği yağmurla yeryüzünde her çeşit canlıyı yayıp (hayat vermesinde), rüzgârları ve gökle yer arasındaki emre âmade bulutları evirip çevirmesinde; (evet her şeyde) elbette düşünen bir topluluk için deliller (mucizevi ayetler) vardır.” (Bakara/164)

Vincent Van Gogh… Hollandalı ve dünyanın en önemli art izlenimci ressam sanatçısı. Dünyanın en önemli ressamları arasında bilinen, hatta belli bir kesime göre en iyisi olduğunu da dile getirilen Van Gogh; “doğayı gerçekten seviyorsan her yerde güzellik bulacaksın” demekle yerden göğe haklıdır. Sanat da zaten güzeli arama işi değil midir? Yüce Yaradan’ın bir adı da “El-Musavvir” yani her şeye biçim veren, güzelleştiren, tasvir eden, herşeye biçim ve özellik veren Allah, demektir. Maksat ve merama ulaşmak için El Musavvir Esma-ül Hüsnası daima okunur. Doğayı sevenler gerçekten onda gerçekten güzellikler bulacak, ondan istifade edecek, onu koruyacaktır. Ondan çıkarımlarda bulunacaktır. Onu tuvale, resme, şiire, tiyatroya, belgesele çekecektir. Ona gözü gibi titreyecektir. Değer verecektir. Zarar vermeyecektir. Kuru kuru doğasever olmayacak, içtiği bir şişe gazozu, maden suyu şişesini bile ormanda bırakıp yanıp kül olmasına fırsat vermeyecektir.

Dünyamız, güzel ülkemiz cayır cayır yanıyor. Ciğerlerimiz ormanlarımız her geçen gün biraz daha yok oluyor. Hadi bizim ülkemizde aynı anda birçok yangın çıkmasında sabotaj olduğu şüphesi de bulunuyor. Değişik ihbarlar oluyor. Elbetteki bu tip haberleri devletimizin güvenlik güçleri, yargımız ve istihbarat birimlerimiz değerlendiriyordur. Sosyal medyada çıkanların yol göstermesiyle bu birimlerimiz sazan gibi ortaya atlamaz. Bunu herkes böyle bilmelidir. Araştırır soruşturur suçluları bulur ve adalete teslim eder. Ancak burada Fatih Sultan Mehmed’in “ ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim” sözüne de kulak verilmelidir. Cezalar caydırılıktan çok uzak.

Dünyada çıkan yangınlardan sabotajdan söz ediliyor mu? Bu bütün dünya için de geçerli mi? Elbette ki hayır. Çok uzaklara gitmeye gerek yok hemen yanıbaşımızdaki komşumuz Yunanistan’da evvelsi gün 47 yangın olayından bahsedilirken bugün 53 yangından söz ediliyor. Dünyanın diğer bölgelerinde de durum bundan çok farklı gözükmüyor. Demek istediğim insanların kendi elleriyle yapıp ettiklerinden dolayı karada denizde düzen bozuldu.

Doğayı gerçekten sevmeyenler her yerde yangın, duman, gözyaşı, ıstırap, acı, küllenmiş ağaçlar, yanmış insan, hayvan böcekler bulur. Onlar asla güzellik bulmazlar. Kısır siyasi çekişmeler ve hırsları içinde boğulup giderler. Geriye ciğerlerimize düşen yangınlar kalır. Rabbim akıl, fikir ve izan versin hepimize.

Şemsettin ÖZKAN

03.08.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-resimdiyari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.