DEVİR TİLKİYLE PLAN YAPIP KURTLA AVLANAN SONRA DA KOYUNLA OTURUP YAS TUTANLARIN DEVRİ

(Toplumsal İlişkiler 968)

وَاِذَا لَقُوا الَّذٖينَ اٰمَنُوا قَالُٓوا اٰمَنَّاۚ وَاِذَا خَلَوْا اِلٰى شَيَاطٖينِهِمْۙ قَالُٓوا اِنَّا مَعَكُمْۙ اِنَّمَا نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُ۫نَ
İnananlarla karşılaştıkları zaman, “Biz de inanıyoruz!” derler. Fakat onlarıperde arkasından yöneten şeytanlarıyla, yani kendilerini yönlendiren liderleriyle, akıl hocalarıyla baş başa kalınca da, “Aslında biz sizin yanınızdayız, bakmayın Müslümanlıktan dem vurduğumuza; böyle yapmakla, onlarla
sadece alay ediyoruz!” derler.” (Bakara/14)

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, devir; tilkiyle plan yapıp, kurtla avlanan, sonra da koyunla oturup yas tutanların devri. At izi it izine karıştı. Kimin ne mal olduğu belli değil. Kim ne iş yapar, kiminle iş tutar, yaptığı kimin işine yarıyor, bir bilebilsek anlayacağız ne mal adam olduğunu.

Öyle profesyonel hareket ediyorlar ki, Kazım Karabekir Paşa’nın; “öyle puslu ki hava, Şeytan bile Müslüman mintanı giyiyor” dediği gibi bir metaforun içindeyiz. Kazım Karabekir Paşa 1918’ de Arabistan’lı Lawrence Müslüman giysisiyle çektirdiği o malum resmi üzerine söylediği şeklindedir. Kendini öyle gizliyormuş ki, geceleri tek başına kaldığında bile gece namazına (teheccüd’e) kalkıyormuş.

Ancak her ne olursa olsun bu söz her dönem için bu şartlara uyan durumları anlatmıyor değil! Müslümanları ciğerinden yaralayanlar inanın dışarıdan oryantalistlerin söylemleri değil, içten yıkanlar ah… Adam Kur’an’ı öğretmekle memur bir akademisyen ama o Kitabın ahkam ayetlerini örneğin tesettürü, faizi vb şeyleri anlatacağı yerde, Kur’an’a akıl fikir yoksunu, Kitaba sövmekle meşgul, tarihin derinlikle- rine tarihsellik falan filan diyerek aklı sıra gömmekle iştigal etmekte.

Bu Lawrence modellerini hayatımızın hemen hemen her alanında fazlasıyla görür olduk. Sadece İlahiyat camiasından değil, siyasi, iktisadi, sosyal medya, vatandaşlık, ekonomik hasılı her yerde varlar. Bir bakmışsınız tilkiyle plan yapıyorlar, sonra bir de görüyorsunuz ki kurtla geceleyin avlanıyorlar. Sonra sabah ağıla geldiğinizde koyunların arasına karışmışlar, ölen koyunlar için beraber yas tutuyorlar; “ah sen ölecek koyun muydunn, sen ölmüş olamazsınnn, ah, vah, vah” diye ağıtlar yakıyorlar.

Şemsettin ÖZKAN

18.02.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.