DERVİŞE SORDULAR İNSANI SEVMEK Mİ YORAR SEVİLMEK Mİ? DERVİŞ ALLAH İÇİN DEĞİLSE İKİSİ DE YORAR

(Toplumsal İlişkiler 1277)

وَالَّذٖينَ تَبَوَّؤُ الدَّارَ وَالْاٖيمَانَ مِنْ قَبْلِهِمْ يُحِبُّونَ مَنْ هَاجَرَ اِلَيْهِمْ وَلَا يَجِدُونَ فٖي صُدُورِهِمْ حَاجَةً مِمَّٓا اُو۫تُوا وَيُؤْثِرُونَ عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌؕ وَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهٖ فَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَۚ
“Kendilerinden önce o yurdu (Medine’yi) hazırlayıp imanı 
(gönüllerine) yerleştirenler (Ensar sahabiler) ise, hicret edenleri severler ve onlara verilen şeylerden dolayı içlerinde bir ihtiyaç 
(arzusu ve kıskançlık duygusu) hissetmezler. Kendilerinde bir açıklık (ihtiyaç) olsa bile (kardeşlerini) öz nefislerine tercih ederler. Kim nefsinin cimri ve bencil tutkularından sıyrılıp korunmuşsa, işte onlar felaha (kurtuluşa) erişecek kimselerdir.” (Haşr/9)

Hiç sevmek, sevilmek insanı yorar mı demeyin. Demek ki yoruyormuş. Hemde nasıl yoruyor?

Dervişe sordular:

“- İnsanı sevmek mi yorar? Sevilmek mi?”

Derviş;

“- Allah için değilse, ikisi de yorar.”

             İnsan hayatta her ne yaparsa yapsın, sadece Allah için yapmalıdır. Allah’ın rızasını yani hoşnutluğunu kazanmak için yapmıyorsa o iş, güdüktür ve eksiktir.

             Evlilikte de aradaki muhabbetin, sevginin hiç ama hiç bitmemesini istiyorsa eşler birbirlerini Allah rızası için sevmelidirler. Lakin başka sebeplerle severse insan örneğin güzelliği, soyu, sopu, malı, mülkü için bunların herbiri gelip geçici olduğundan evliliğin geleceği ve selameti için ileride sıkıntı çıkarabilir. Sen dindar olanını seç. Allah rızası için olan bir evliliği ön plana çıkar. Göreceksin bu hayatta daha çok mutlu olacaksın.

             Birinin beni çok sevmesi doğrusu bir şey ifade etmiyor. Beni nasıl sevdiği yormadan, hırpalamadan sevmesi önemli. Sevilmek konusu da aynı. Bunu en çok becerenler olsa olsa Allah için birbirini sevenler becerebilir. Zira Allah için olmayan her şey insanı yorar. Menfaat olmayan tek sevgi Allah’ın rızasını gözeten sevgidir.

Şemsettin ÖZKAN

25.12.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.