BU FANİ ALEM İÇİN BEKLENTİYE GİREN KALBİME DE KIRGINIM

(Toplumsal İlişkiler 588)


وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يُعْجِبُكَ قَوْلُهُ فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا وَيُشْهِدُ اللّٰهَ عَلٰى مَا فٖي قَلْبِهٖۙ وَهُوَ اَلَدُّ الْخِصَامِ
İnsanlardan öylesi var ki, dünya hayatıyla ilgili sözleri senin hoşuna gider. Üstelik kalbinde ne kadar iyi niyetler taşıdığına dâir Allah’ı şâhit tutar. Hâlbuki o, gerçekte en azılı düşmandır. Çünkü keskin zekası ve tatlı diliyle kamuoyunu yanıltarak halkı dilediği gibi yönlendirir.” (Bakara/204)

Rahmetli Cahit Zarifoğlu; “bu fani alem için beklentiye giren kalbime de kırgınım” demekle yerden göğe kadar haklıdır. Gönül ya da insanın nefsi diyelim her daim dünyaya meyillidir. Dünyanın depdebesi, süsü insanı bir şekilde can evinden yakalayıp kendine bağlar. Bu hal insan için ıstıraptır, mutsuzluktur ve huzursuzluktur.

Şairin beklentiye giren kalbine kırgınlığını ifade etmesi bu durumun farkına varmasıyla ilgilidir. Bunun farkına varmayan milyarlarca insan var şu alemde. Neyi bekliyoruz herkese göz kırkıp kimseyle evlenmeyen geçici ve gidici olan şu dünyadan?

Öğreneceksin yüreğim öğreneceksin dünyanın hasret ölümün vuslat olduğunu” derken, bizi bu dünyaya fazla bel bağlamamaya davet eder.

Yalan dünya, yalan dünya dedikleri ne ki; geceler ağır gündüzler sağır. Kimine göre güllük gülistanlık, kimine göre kahır. Öyle ya da böyle geçiyor koskoca bir ömür, aylara yıllar katsak da asır.

Pir Sultan Abdal ne güzel özetlemiş bu fani alem için beklentiye girilmemesi gerektiğini;

Şu yalan dünyanın sonu hiç imiş

Akşam gelip konan sabah göç imiş.

Hz. Osman’ın sözleri kulaklarımda hep çınlar durur; “Allah size dünyayı ahireti kazanasınız diye vermiştir. Yoksa ona gönül veresiniz diye değil…”

Şemsettin ÖZKAN

26.01.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.