BİZİ ASIL YORAN ŞARTLARIN AĞIRLIĞI DEĞİL İNSANLARIN HALDEN ANLAMAYAN SAĞIRLIĞI

(Toplumsal İlişkiler 1458)

وَلَا يَحُضُّ عَلٰى طَعَامِ الْمِسْكٖينِؕ
“Fakir ve muhtaçları doyurmaya çalışmadığı bir yana, başkalarına bu iş için ön ayak bile olmazlar.” (Maun/3)

Müthiş adı sanı yazmayan bir cümle daha; “bizi asıl yoran şartların ağırlığı değil, insanların halden anlamayan sağırlığıdır.” Vurdumduymazlığın böylesi. Var mısın yok musun muhatabın farkında bile değil.

         İnsan ortamın, şartların ağırlığını ve zamanın uygun oluş durumunu bir şekilde sübvanse edebilir de, kendisine değer verilmeyişini asla kabul edemez.

          Koşullar ne olursa olsun, insan bunu dert etmez de, taşın altına elini sokarken, birilerinin bunu paylaşmayıp güllük gülistanlık yaşamasına kafası takılır. Haklı mıdır, evet, sonuna kadar haklıdır.

        Örneğin ekonomik bir darboğazdan geçtiğimiz bugünlerde yukarıdakiler, bu sıkıntıyı çekmezken, sadece dar gelirli ve emeklileri sıkboğaz edersek, bu adil olmayacaktır.               

        Onları asıl yoran, asla şartların ağırlığı değildir. Asıl sıkıntı, onların halinden anlamayan, yukarıda ekonomik düzeyi yüksek, üç beş yerden maaş alan, kayıtsız kalan, her şeyi alt gruplara fatura eden anlayıştır. Açlık fakirleri doyuramadığımız için değil, zenginleri doyuramadığımızdan vardır.

        Şimdi bu alt gruplar, elit grubun gittiği markete gidip alışveriş yapmıyor mu? Bunlar farklı gezegenlerde mi yaşıyor? Hesap kitap ortada. Emekli milletvekili maaşını 97.000 TL, emekli bir vatandaşa 10.000 TL. (2024 Ocak ayı itibariyle) Yukarıdakiler, ellerini soğuk sudan sıcak suya sokmayacaklar, alttakilerin üstünden silindirle geçilecek. Ev kiraları almış başını gitmiş, faturalar, yiyecek içecek, pazarlar ateş pahası.   

 Mayıs 2024 Açlık sınırı 18.969 TL, fakirlik sınırı ise 61.788 TL olmuş. Yukarıdaki gruplar bunun hepey üstündeyken, alt gruplar asgari ücretin bile altında kalmış. Bu yetmiyormuş gibi bir de erken emeklilik çıkarılmış. Verilmeyecekse sosyal, ekonomik, adil devlet nasıl olacağız?

          Bu anlattıklarıma bazıları duyarsız kalıyor. Çünkü şimdilik kendilerine dokunmuyor bu acı. Örneğin bir memur seyyanen 8077 TL 2023 Haziranında aldı, alsın hakkı, üstüne de 6 ay sonra koyarak arayı memur emeklisiyle açtı. Halbuki o da alması gerekiyordu bu parayı. Çünkü şimdiye kadar birlikte veriliyordu. Makas böylece onların arasında bile yarı yarıya açıldı. Diğerleri bağkur-işçi emeklileri vb. Gruplarda aynı sıkıntılar var. Halbuki yarın onlarda emekli olacaklar, sorun onların da sorunu olmalıdır. Bu problemlerin toplumda hırsızlık vb. ahlaksızlıklara da yol açabileceği asla gözardı edilmemelidir. Bizim vurgulamaya çalıştığımız şu bu siyasiler değil, ekonomik göstergeler ve hakkın hukukun yerini bulmasıdır. Odaklanmamız gereken sadece bu olmalıdır. 

Şemsettin ÖZKAN
23.06.2024
GÜZELYALI

KAYNAKLAR
1-kuran.diyanet.gov.tr
2-kuranara.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.