BİRİNE VEREBİLECEĞİNİZ EN BÜYÜK HEDİYE ZAMANINIZ DİKKATİNİZ SEVGİNİZ VE İLGİNİZDİR

(Toplumsal İlişkiler 1084)


اَنِ اقْذِفٖيهِ فِي التَّابُوتِ فَاقْذِفٖيهِ فِي الْيَمِّ فَلْيُلْقِهِ الْيَمُّ بِالسَّاحِلِ يَأْخُذْهُ عَدُوٌّ لٖي وَعَدُوٌّ لَهُؕ وَاَلْقَيْتُ عَلَيْكَ مَحَبَّةً مِنّٖيۚ وَلِتُصْنَعَ عَلٰى عَيْنٖيۘ
Onu (çocuğunu) sandığın içine koyup suya bırak, böylece su onu sahile atsın ki; onu Benim de düşmanım, onun da düşmanı olan biri alacak (ve kendisine sahip çıkacak)tır. (Ey Musa, böylece zahiren Firavun’un himayesinde, ama gerçekte Benim nezaretimde) Gözümün önünde yetiştirilmen için, Kendimden senin üzerine bir sevgi yöneltip yerleştirdim.” (Taha/39)

İnsan ve tüm canlılar dünyasının en önemli meselesi ne biliyor musunuz? İlgi (alaka) göstermek desem, bana hak verir misiniz bilemiyorum. Nereye gitsem, kiminle konuşsam ya da bir film, şarkı dinlesem konu hep bu oluyor nedense.

Joel Osteen; “birine verebileceğiniz en büyük hediye; zamanınız, dikkatiniz, sevginiz ve ilginizdir” derken, aynı konuya değinmesi boşuna değildir. Yıllardır öğretmenlik hayatımda öğrencilerimde gözlemlediğim, edindiğim tüm izlenimler de, bana ilgi göstermenin ne denli önemli olduğunu anlatıyor. İlgilenilenilenlerde farkındalık oluşuyor hep. Yani boşa yatırım değil. Müthiş bir motivasyon sağlıyor en azından.

Yalnız modern dünyamız bunu ihmal ediyor diyorum. Önem vermiyor, istek duymuyor. Karşısındaki muhatabına; “çok önemli değilsin” mesajı veriyor, hepsi sadece bu.

Halbuki öyle mi? Herkes önemli. Bir çiçek bile özen istiyor, ihtimam istiyor, sevgi istiyor. Tabiatta ne varsa her şey ilgi istiyor. Nezaket istiyor, sevecenlik istiyor. İçtiğiniz suya bile “mübarek ne güzelmiş, ne lezzetliymiş” deyince içindeki kristaller güzel şekiller alıyor.

Bu yüzden bu dünyada birine verilebilecek en güzel hediye ne diye sorarsanız,“ona ilgi göstermek, bir anlamda sevmek, dikkatini vermek ve onun için zaman ayırmaktır” derim.

Şemsettin ÖZKAN

15.06.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.