BİR İNSAN ANCAK DEĞERİNİ BİLENİN YANINDA KIYMETLİDİR

(Toplumsal İlişkiler 959)

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُكُمْ اَنْ تُؤَدُّوا الْاَمَانَاتِ اِلٰٓى اَهْلِهَاۙ وَاِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ اَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِؕ اِنَّ اللّٰهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهٖؕ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ سَمٖيعاً بَصٖيراً
Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (Nisa/58)

Hz. Mevlana; “bir insan ancak değerini bilenin yanında kıymetlidir” derken, bir şeyin kadrü kıymetinin bilinmesinin ve değerinin belirlenmesinin, ancak sevgi boyutunda incelenip değerlendirilirse, anlam kazanacağını anlatır bize.

Buradan şunu da anlıyoruz ki, değerli olan şeyler, herkesin yanında kıymet ve değer kazanmayabilir. Onun değerini, o şeye ehil olanlar bilir ancak. Örneğin bir şeyin gerçek altın olup olmadığını, mesleğinde uzman bir kuyumcu bilir. Bestesi Necip Mirkelamoğlu’na ait Segah şarkıda da bir insanın değerinin, ancak onu bilen, anlayan insanlara akıl sorup danışılarak anlaşılabileceği anlatılır:

Ben bir küçük cezveyim
Köşe bucak gezmeyim
Ben bir küçük cezveyim
Elden ele gezmeyim

Verin benim yârimi
Boynu bükük gezmeyim
Gülen az gülen az
Ağlayan çok gülen az

Ben âşık sevme beni
Dertlere salma beni
Ben âşık sevme beni
Dertlere salma beni

Götür sarrafa göster
Kötüysem alma beni
Gülen az gülen az
Ağlayan çok gülen az.

Ha tüm bu kıymet bilmeler insana pahalıya mal olabilir mi? Elbette olabilir. Hatası olmasa da kaybeder insan, bazen çok sevmekten, bazen de çok değer vermekten…

Şemsettin ÖZKAN

09.02.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-sarkilarnotalar.blogspot.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.