BAZI ÖLDÜRMELER HAYAT VERİR BAHÇIVAN AĞAÇLARI BUDAMASA DALLAR GELİŞİR Mİ TERZİ KUMAŞI PARÇA PARÇA ETMESE ELBİSE ÇIKAR MI?

(Toplumsal İlişkiler 722)

اَلَّذٖي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيٰوةَ لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّـكُمْ اَحْسَنُ عَمَلاًؕ وَهُوَ الْعَزٖيزُ الْغَفُورُۙ
O Allah ki, hanginiz daha güzel işler yapacak diye sizi imtihân etmek için ölümü ve her iki âlemde hayatı yaratmıştır.Gerçekten 
O, sınırsız izzet ve kudret sahibidir, bununla birlikte, çok ama çok merhametlidir.” (Mülk/2)

Ölmek dirilmek için değil midir? Örneğin şehid olanlar için Kur’an; “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin. Bilâkis 

onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz” (Bakara/154) demiyor mu? Ölmek asla bir son değildir olsa olsa sonun başlangıcıdır.

Hz. Mevlana der ki; “bazı öldürmeler hayat verir. Bahçıvan ağaçları budamasa dallar gelişir mi? Terzi kumaşı parça parça etmese elbise çıkar mı?” Budama; ağaca belirli bir şekil vermek, onun büyümesini, çiçeklenmesini ve verimini etkilemek ve düzenlemek, meyvenin kalitesini yükseltmek veya ağaçtaki bir zararlanmayı tamir etmek amacıyla ağaçta bir parçanın kesilmesi bilim ve sanatıdır. Halbuki budayanın ağaca zarar verdiği görülür görüntüde. Ama durum asla öyle değil. Budanan ağacın kalitesi yükseliyor, verimi artıyor, gürleşiyor ve güzelleşiyor.

Hayatta öyle değil midir değerli dostlar? Birşeyin çilesini çekenler, kolayca elde edilmeyen bazı edinimler, ezasını cefasını çektiğiniz kazançlar daha değerlidir. Değeri daha iyi anlaşılır. Evet zorlanmışızdır, ter dökmüşüzdür onu elde ederken ama doğrusu o emeğe değmiştir çalışmalarımız. En önemlisi de hiç unutmayız onu elde ederken sarfettiğimiz o çabaları.

Bilmiyorum hiç denk gelip de seyrettiniz mi TRT Belgesel’de “Zorlu Okul Yolları” diye bir dizi çıkıyor. Dünyanın dört bir yanından çocuklar zorlu yolları aşarak okullarına gidiyor. Kimi Afrika’da vahşi hayvanların bölgesinden geçiyor, kimi karlı dağları aşıyor kimi nehirleri suları aşıp saatler süren bir yolculuktan sonra okullarına varıyor. Bu çocuklar için haliyle okumak çok önemli ve değerli hale geliyor. Her nimet bir külfete tabi ise o çocuklar fazlasıyla emeklerinin karşılığını hakediyorlar.

Şemsettin ÖZKAN

13.06.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.