AKLINI BAŞINA AL DA YARIN DEME NİCE YARINLAR GEÇTİ YARIN YAPARIM DEME BUGÜN DE DÜNÜN YARINIYDI NE YAPABİLDİN

(Toplumsal İlişkiler 700)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اتَّقُوا اللّٰهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍۚ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ خَبٖيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
“O hâlde, ey iman edenler! Allah’tan gelen ilkelere sımsıkı sarılın ve şeytanın adımlarını izlemekten titizlikle sakının!Herkes kendisini şimdiden hesaba çeksin ve yarınki ebedî hayat için ne hazırladığına baksın! Evet, Allah’a yürekten bir saygıyla bağlanın! Hiç kuşkusuz Allah, bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Haşr/18)

İnsanoğlu kendince hep bir planlama yapar. Yapıp edecekleri için; durmadan yarın, yarın der durur. Ne hikmetse o yarın bir türlü olmaz. Yarın yapacaksa bugün ölmüştür. Yarın planları daha bugünden suya düşmüştür. Dün ise çoktan tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır.

Hz. Mevlana der ki; “aklını başına al da yarın deme! Nice yarınlar geçti. Yarın yaparım deme! Bugün de dünün yarınıydı ne yapabildin?” Sahi ne yapabildik diye soruyor muyuz şöyle kendi kendimize, ne dedik ne olduk şöyle bilinçli bir şekilde hayatımızı sorgulayabiliyor Hz. Ömer gibi “bugün Allah için ne yaptın?” diyebiliyor muyuz?

1982 Konya mahreçli KİRMAN adlı şiirimde yarını olmayan düne ‘ben nerdeyim?’ sorusunu yöneltmişim;

Bir ses duysam bu Bilal’in, Erir giderim o ahenkte. Benim kendinden pek emin, Yürür giderim o dikende. Erir giderim zaman köpüğünde, Nefis ırmağına vururum perçin. Dolaşırım ben gül halesinde, Prangalarını söktüğüm hiçin. Yün gibi eğrilirim kirmanda, Kaybolurum koynunda ebedin. Sorarım sana; “Ben neredeyim?” Yarını olmayan dün.

Yarınım çoktan bitmiş, dünüm ise terkedip gitmiş. Bugünüm ise beni bir pula satmış. Yün gibi eğrilmişim kirmanda. Kaybolmuşum koynunda ebedin. Ben ise hala yarına dair gül kurutuyor, defterler arasında saklayıp hayaller kuruyorum. Bugün de dünün yarını değil miydi? Peki ne yapabildim ki? Kocaman bir hiç. O zaman izafiyet (görecelilik) teorisine kulak kabart da bugün ne yapacaksan yap güzel kardeşim.

Şemsettin ÖZKAN

21.05.2022 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.