ACI ACIYLA İYİLEŞİR AŞK İSE DAHA BÜYÜK BİR AŞKLA

(Toplumsal İlişkiler 645)

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَٓاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَٓاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنٖينَ
Ey insanlar! İşte size Rabb’inizden bir öğüt, gönüllerdeki tüm hastalık ve dertlere kesin bir şifâ ve müminler için bir yol gösterici ve rahmet kaynağı olan Kur’an gelmiş bulunuyor!” (Yunus/57)

Şifa bulmak, iyileşmek ne güzel şey. Oldum olası yaralı kuşları hep sevmişimdir. Sevdikçe de iyileşmişlerdir onlar. İyileştikçe de uçup gitmişlerdir. Çakıl taşlarını bile kemale erdiren çekiç darbeleri değil, suyun okşayışları değil midir?

Hz. Mevlana; “acı acıyla iyileşir. Aşk ise daha büyük bir aşkla” derken, herşeyin dengi dengine biraraya geldiğini anlatır ve aşk acısının panzehirinin, yine kendisi olduğunu vurgular. Kirli yağlı ellerimizi sabunla yıkarız. Peki sabun yağdan yapılmıyor mu? Soğanın acısını alan yine soğanın cücüğü değil mi? Herşey kendi cinsinden olan şeylerle çözüm üretiyor. Akıllı akıllıyı çeker deli deliyi.

Bir kuşla bir balık birbirlerini delicesine sevdiler diyelim. Peki bunlar yuvalarını nereye yapacaklar? Herşey aslına dönmeyecek mi? Kuş havaya özlem duyarken balık suya hasret çekmeyecek mi? Herşey özüne benzemeyecek mi?

Bir Hint masalında ne kadar dönüştürülürse dönüştürülsün yüreği hep fare endişesi taşıyan farenin hikayesi anlatılır.
Kedi korkusundan, endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Büyücü biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare,

kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başlar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür.
Ve der ki;
“Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir farenin yüreği var. O yüzden ben sana yardim edemem.”

Bu yüzden bırakınız fare fare olarak kalsın, kedi de kedi olarak. Zira acı acıyla iyileşecek, aşk da daha büyük bir aşkla.

Şemsettin ÖZKAN

27.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.