ZİHNİNİZİ KİRLETEN İNSANLARDAN UZAKLAŞMAYI ÖĞRENMEYE OLGUNLUK DENİR

(Toplumsal İlişkiler 665)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْاَنْصَابُ وَالْاَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
Ey iman edenler!1.Şarap başta olmak üzere, bütün sarhoşluk verici ve uyuşturucu maddeler,2.Kumar, yani haksız kazanca sebep olan her çeşit şans oyunları,3. Allah’ın hükümlerinin reddedilerek O’ndan başka ilahlaştırılan varlıkları temsil etmek üzere ortaya konan işâretler, semboller, rozetler, dikili taşlar, heykeller, putlar,4.Ve yapacağınız işlerde, ilâhî vahyi rehber edinip, karar vermek yerine; medyumluk, astroloji, fal okları (5. Mâide: 3) gibi bâtıl inançlarla hayatınızı yönlendirmeniz size yasaklanmıştır.İşte bütün bunlar, şeytan işi iğrenç birer pislikten başka bir şey değildir! O hâlde, bunlardan uzak durun ki, dünya ve âhirette kurtuluşa eresiniz!” (Maide/90)

Josh Malerman der ki; “zihninizi kirleten insanlardan uzaklaşmayı öğrenmeye olgunluk denir.” Şahsi kanaatim odur ki, Malerman’ın bu sözünü iyi anlamak için, hepey mesafe katetmemiz gerekiyor.

Zihnimiz aile olsun, çevresel ve kitle iletişim araçları olsun her gün binlerce alıcıyla karşı karşıya değil midir değerli dostlar? Bu süreç tam bir süreklilik gösterir. Zihnimiz bilgilerin depolandığı, zamanı geldiğinde kullanılan bir yerdir. Hayatımız boyunca zihne gönderilen gereksiz iletiler maalesef zihnimizde kirliliğe sebep olmaktadır. Bir de kötü alışkanlıklar edinmişsek vay halimize! Zihin kirliliği bu kötü davranışlar yüzünden adeta bağdaş kurup bizde kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir.

Zihnimizde kurguladığımız boş hayaller, malayani, günah, haram olan şeyler zamanla davranışa dönüşebilmektedir. Bu bir zihin kirliliğidir. Bunu önlemenin yolu Allah’ı zikir, esmaü’l hüsna, istiğfar, nefsi şımartan şeylerden kaçınmadır. Yani nefsin tezkiyesidir.

Şemsettin ÖZKAN

16.04.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.