YOKSA AHİRETTEN VAZGEÇİP DÜNYA HAYATINA RAZI MI OLDUNUZ

(Toplumsal İlişkiler 1373)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا مَا لَكُمْ اِذَا قٖيلَ لَكُمُ انْفِرُوا فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ اثَّاقَلْتُمْ اِلَى الْاَرْضِؕ اَرَضٖيتُمْ بِالْحَيٰوةِ الدُّنْيَا مِنَ الْاٰخِرَةِۚ فَمَا مَتَاعُ الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا فِي الْاٰخِرَةِ اِلَّا قَلٖيلٌ
“Ey inananlar! Size ne oldu ki: “Allah yolunda seferber olup 
(topluca cihada) çıkınız” dendiği zaman (ürkeklik ve gevşeklikle ağırlaşarak) yere çakılıp kalıyorsunuz? Yoksa ahireti bırakıp, dünya hayatına (rahatlığına ve çıkarına) mı razı oldunuz? (Hâlâ anlamıyor ve inanmıyor musunuz?) Halbuki dünya hayatının nimet ve lezzeti ahirete nazaran pek az (ve kıymetsizdir).” (Tevbe/38)

İnsanın iki hayatı var, biri yaşadığı şu geçici dünya hayatı, diğeri ise hiç geçip bitmeyecek ahiret hayatı. İnsan bu ikisinden hangisini tercih edecek? Tevbe suresi 38. ayetinde; “Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatına razı mı oldunuz?” buyrulması bunun en güzel ifadesidir.

              Hz. Ali (r.a) efendimiz; “dünya malına değer verenle arkadaş olma! Fakir olursan hor görür, zengin olursan kıskanır” derken dünya hayatını tercih edenlerin nasıl bir insan olduğunu gözler önüne serer.

              “Dünya malına sevgi Allah ile arandaki perdedir” buyuran sevgili Peygamberimiz ahireti es geçen insanların asıl yanılgılarındaki unsurun mal sevgisi olduğuna dikkatlerimizi çeker. Ümmeti (Müslümanlar) için korktuğu şeyin vehn (dünya, mal, mülk) sevgisi olduğunu defaatle vurgular hadislerinde.

               Hz. Mevlana; “mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini yiyiyorlar” derken, asıl yatırımın dünyaya değil, ahirete yapılması gerektiğini anlatır bize.

                Şemsi Tebrizi de; “dünyayı ahirete götüremeyeceğine göre öyle yaşa ki, dünya seni ahirete götürsün” derken bu dünyada iyi şeylerin ekilmesinin meyvelerinin ahirette devşirileceğine dikkatlerimizi celbeder.

                 Hz. Mevlana bu dünyanın gurbet olduğunu, asıl vatanın ahiret olduğunu söylerken dolayısıyla insanın sevgisinin de anavatanına olmasının elzem olduğunu anlatır.

                 En iyisi hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalışmalıdır. Bu dünyada olduğumuz sürece dünyadan yüce Yaratan’ın isteği sınırlar içinde hareket ederek yatırımlarımızı ahiret için yapmalıyız. En doğru olan da bu zaten.

Şemsettin ÖZKAN

30.03.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.