YAĞMURLARIN DA ISLANDIĞI BİR YAĞMUR VARDIR ADI AŞK OLAN ATEŞLERİNDE YANIP KÜL OLDUĞU BİR ATEŞ VARDIR ADI AŞK OLAN

(Toplumsal İlişkiler 904)

وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اَنْدَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّٰهِؕ وَالَّذٖينَ اٰمَنُٓوا اَشَدُّ حُباًّ لِلّٰهِؕ وَلَوْ يَرَى الَّذٖينَ ظَلَمُٓوا اِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَۙ اَنَّ الْقُوَّةَ لِلّٰهِ جَمٖيعاًۙ وَاَنَّ اللّٰهَ شَدٖيدُ الْعَذَابِ
Ama hâlâ Allah’a rakip gördükleri varlıklara inanmayı tercih eden ve onları (yalnızca) Allah’a özgü (olması gereken) bir sevgi ile seven insanlar var: halbuki imana ermiş olanlar, Allah’ı başka her şeyden daha çok severler. Zulüm yapmaya şartlanmış olanlar, (Kıyamet Günü) azaba uğratıldıkları zaman görecekleri gibi, bütün kudretin yalnızca Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın cezalandırmada ne çetin olduğunu da keşke görselerdi!” (Bakara/165)

Erich Fromm bütün sevgilerin kaynağının Allah sevgisi olduğunu “Sevme Sanatı” adlı eserinde enikonu anlatır durur. Bütün sevgilerin de ondan neşet ettiğini söyler.

Hz. Mevlana’nın; “yağmurların da ıslandığı bir yağmur vardır adı aşk olan. Ateşlerin de yanıp kül olduğu bir ateş vardır adı aşk olan… Gölgelerin de gölgede kaldığı, sırların sır verdiği bir haldir aşk! Hülasa tüm aşkların da aşık olduğu bir aşk vardır, ilahi aşk!” derken, vurgulamaya çalıştığı da aynıdır aslında; Allah aşkı.

Allah ile olduktan sonra ölüm de, ömür de, hoştur. Allah aşkı, insanı kendinden etmez, bilakis kendine getirir. Şems-i Tebrizi’nin ifadesiyle; “sevmek bu kadar güzelse, kimbilir sevmeyi Yaratan ne kadar güzeldir.”

Hz. Mevlana; “Allah bana aşkı nasip etmedi diyorsun. Kulağınla değil yüreğinle dinle! Aşk kapıyı çalıyor da sen duymuyorsun” derken, anlatmaya çalıştığı da yine ilahi aşktır. Bütün varlıklar O’nun aşkıyla yanar, tutuşur ve pervane olurlar.

Şemsettin ÖZKAN

16.12.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.