UNUTMA SIR GİBİ SEVERSEN EĞER MURADIN GERÇEKLEŞİR ÇÜNKÜ TOHUM TOPRAĞA GİZLENİRSE YEŞERİR

(Toplumsal İlişkiler 648)

قُلْ اِنْ تُخْفُوا مَا فٖي صُدُورِكُمْ اَوْ تُبْدُوهُ يَعْلَمْهُ اللّٰهُؕ وَيَعْلَمُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَمَا فِي الْاَرْضِؕ وَاللّٰهُ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَدٖيرٌ
“Ey Müslüman! De ki:“Kalplerinizdeki düşünce ve niyetleri gizleseniz de, açığa vursanız da, Allah onları bilir.Bunların da ötesinde, göklerde ve yerde ne varsa hepsini bilmektedir. 
Doğrusu, Allah’ın her şeye gücü yeter.” Dolayısıyla, kimin zâlimlerle dost olduğunu da biliyor ve hesap Gününde cezalarını verecektir:” (Al-i imran/29)

İhlas, samimiyet ya da içtenlik iyi niyet ne derseniz deyin bir insanda olması gereken en güzel davranıştır. Gerçek anlamda insan olanın olmazsa olmazı yani. Gösterişten, riyadan uzak aşkın trans halidir o.

Hz Mevlana der ki; “unutma sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir. Çünkü tohum toprağa gizlenirse yeşerir.” Doğal olan sevgi, toprağa gizlenen tohum gibi daha güzel olur, daha güzel filizlenecek demektir bu. Herşey bir yanıyla mutlaka güzeldir ama samimiyet büsbütün.

İnsan herşeyi hemen açık etmeye pek bayılır. Halbuki biraz içinde saklasa, o ağzını açmasa ne olur sanki? Hz. Pir “ey gönül! Şimdi sorarım sana, hangi aşk daha büyük? Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yürek deşen mi?” derken bir ikilem belirtse de, sır gibi saklanan aşkın, tohumlarının filizlenmeye daha yatkın olduğunu anlatır.

Beste ve güftesi Sabri Süha Ansen’e ait olan Rast makamındaki o güzel şarkıda da dile düşen bir aşk anlatılır.

Seninle düştüm dile
Aşkın bana bir çile
Rakip olur bülbüle

Gönül ah gönül verince güle

Gonca mısın gül müsün
Menekşe gözlü müsün
Manolya yüzlü müsün
Gönül ah gönülden sözlü müsün

Diğer yandan Celal Güzelses’den alınan bir Diyarbakır türküsünde de sır gibi saklanan bir sevgiden bahsediliyor. Hadi bakalım çık çıkabilirsen işin içinden;

Bahçada yeşil çınar (orijinalinde çınar hıyar olacak)
Boyun boyuma uyar
Ben seni gizli sevdim
Bilmedim alem duyar
Ben seni gizli sevdim
Bilmedim alem duyar

Nanay gülüm, nananay top kaküllüm
Nanay nanay esmer yarimsin nanay
Nanay nanay kendi malımsın nanay

Bahçada erik dalı
Var git ellerin yari
Sen bana yar olmazsın
Yüzüme gülme bari.

Şemsettin ÖZKAN

30.03.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-sarkisozum.gen.tr

5-neyzen.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.