TİCARET EHLİ DEĞİLSEN DÜKKAN AÇMA HÂL EHLİ DEĞİLSEN AĞZINI AÇMA

(Toplumsal İlişkiler 496)


اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُكُمْ اَنْ تُؤَدُّوا الْاَمَانَاتِ اِلٰٓى اَهْلِهَاۙ وَاِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ اَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِؕ اِنَّ اللّٰهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهٖؕ اِنَّ اللّٰهَ كَانَ سَمٖيعاً بَصٖيراً
Allah size, emânet ve yetkileri o konuda güvenilir ve yetenekli olan ehline vermenizi ve insanlar arasında hüküm verdiğiniz zaman, kim olursa olsun adâletle hükmetmenizi emrediyor. 
Bakın, Allah size ne güzel öğüt veriyor! Hiç kuşkusuz Allah her şeyi işitendir, bilendir.” (Nisa/58)

Hz. Mevlana der ki;

Ey İnsan!

Haddini bil…

Ticaret ehli değilsen,

Dükkan açma…

Hâl ehli değilsen,

ağzını açma…

Büyüklerin olduğu mecliste,

Ahkam kesme…

Körler çarşısında,

Ayna satma…

Ehil olamıyorsan,

Bari edepli ol!

Gerçekten de tüm zamanların, çağların sorunu işin ehli olmayan insanlara verilmesidir. Ne çekerse insanlar ve toplumlar ehil olmayanların işin başına getirilmesinden çeker. Yönetim kademesinde olanların işi ehline vermemelerinden ötürü başları çok ağırır. Başlarına toplum nezdinde başarısızlık olarak hanelerine yazıldığından gelmedikleri kalmaz. Sonunda iktidardan alaşağı edilip silinip gitmelerine yol açarlar.

Ehil olanı işe getirme” olayı öyle yabana atılacak bir konu değil! İşin pirine işi vermezseniz toplumun dengesini bozarsınız. O işten anlamayanları getirirseniz toplumu perişan edersiniz. Hele hele işe adam değil de adama iş bulursanız hepten berbat edersiniz. Adam ticaretten anlamıyor, dükkan açıyor, batacak kesin. Adam halden durumdan anlamıyor habire konuşuyor da konuşuyor. Adamın derdini anlamadığı gibi, konuştukça bir dertte o ekliyor. Büyüklerin meclisinde ahkam kesiyor. Yine işin ehli değil! Körler çarşısında ayna satıyor, körler sağırları ağırlıyor. Nedir bu ehil olmayanlardan çektiğimiz?

Şemsettin ÖZKAN

24.10.2021.GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.