TAM UYUYACAKSINIZ BİR ÇIĞLIK SESİ… ÇOCUĞUNUZ AĞLIYOR NE MUTLU SİZE Kİ, O HAYATTA! DÜNYANIN BAŞKA BİR YERİNDE ŞU AN ÇOCUKLAR ÖLÜYOR…

(Toplumsal İlişkiler 1260)

وَاِذْ نَجَّيْنَاكُمْ مِنْ اٰلِ فِرْعَوْنَ يَسُومُونَكُمْ سُٓوءَ الْعَذَابِ يُذَبِّحُونَ اَبْنَٓاءَكُمْ وَيَسْتَحْيُونَ نِسَٓاءَكُمْؕ وَفٖي ذٰلِكُمْ بَلَٓاءٌ مِنْ رَبِّكُمْ عَظٖيمٌ
Ey İsrail Oğulları!Sizi Firavun ve ordusundan nasıl
kurtardığımızı da hatırlayın: Hani size en acı işkenceleri çektiriyorlardı; nüfusunuzun artmasını engellemek için oğullarınızı boğazlıyor, kadınlarınızı utançverici işlerde kullanmak üzere sağ bırakıyorlardı. İşte bütün bunlarla, Rabbiniz sizi eğitip olgunlaştırmak ve böylece insanlığı doğru yola ileten örnek ve öncü bir toplum yapmak üzere çetin bir sınavdan geçirmekteydi.” (Bakara/49)

2023 yılının Aralık ayının altısı itibariyle Gazze iki aydır bombalanıyor. 18.000 insan katledilmiş İsrail devleti tarafından. Ölenlerin çoğu çocuk ve kadın. Dünyanın gözleri önünde bu katliam devam ediyor hem de savaş hukuku çiğnenerek.

          Savaşın da bir hukuku var. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar, ibadethanelerde, hastanelerde bulunanlara ateş açılmaz. Gelin görün ki, bunların hepsi yapılıyor. Taş üstünde taş kalmadı neredeyse. Camiler, kiliseler bile vuruluyor. Gelin görün ki, kimse bir şey yapamıyor. İsrail vuruyor, yıkıyor, öldürüyor ve dağıtıyor her yeri. Tonlarca bombalar yağdırıyor. Ve tüm bunları din adına yapıyor. Gerçi Yahudi halkların içinden bu yapılanlara karşı çıkanlar da var. Lakin on emirden (evamir-i aşere) biri olan “öldürmeyeceksin” emrini bilinçli bir şekilde çiğneyen hastalıklı bir ruh haliyle üstelik din adına yapan bir üst yönetim anlayışının patolojisi korkarım tüm insanlığı yangın yerine çevirecek. Ayaklar altında kalan insanoğlundan ziyade insanlık.

          Ey dünya halkları! Bu sadece Müslümanların mı sorunu? Sizlerin değil mi? İnsan haklarını sözcüğünü dilinizden düşür- müyordunuz. Dünya halkları ayakta, lakin yönetimleri sorunlu. Gazeteciler de ölümlerden nasiplerini alıyor. Birleşmiş Milletler orada kendi personelini koruyamıyor. Durum çok vahim.   

         Farid Farjad; “tam uyuyacaksınız bir çığlık sesi… Çocuğunuz ağlıyor, ne mutlu size ki, o hayatta. Dünyanın başka bir yerinde, şu an çocuklar ölüyor” derken, bu yaraya parmak basıyor aslında. Doğrusu bu vahşetin önce bana dokunan bir yanı vardı yani insani boyutu, onu yukarıda anlatmaya çalıştım.

         İkincisi bir Müslüman olarak bana dokunan bir yanı var. Ey acı seni de vururlar bir gün Gazze’de bir zamanlar sapan taşı atan Filistin’li çocuklar. Bu katliam karşısında maalesef İslam ümmetinin çoğunluğu narkoz etkisindeki hastanın durumu gibi. Umurlarında değil sanki bir elinde cımbız öbür elinde ayna misali. İki milyara yaklaşan İslam ümmeti, her ne kadar sayıca nicelik yönünden çok olsalarda, nitelik bakımından bir işe yaramayan insan modundadırlar.

          Sevgili Peygamberimizin; “suyun üstünde saman çöpü gibi” dağınıktırlar. Şu gaflet uykusundan narkoz etkisinden kurtulup feryat eden şu mazlum Müslümanların acısını duyma zamanı gelmedi mi ey ümmet-i Muhammed?

          “İman edenlerin Allah’ı anma ve ondan inen Kur’an sebebiyle kalplerinin ürpermesi zamanı gelmedi mi? Onlar daha önce kendilerine kitap verilenler gibi olmasınlar. Onların üzerinden uzun zaman geçti de kalpleri katılaştı. Onlardan bir çoğu yoldan çıkmış kimselerdir.” (Hadid/16)   

Şemsettin ÖZKAN

08.12.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.