SÖZLERİMİZİ YÜREKLERE FISILDADIK BİZİ DUYANLARA SELAM OLSUN

(Toplumsal İlişkiler 827)

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللّٰهِ لِنْتَ لَهُمْۚ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلٖيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَࣕ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْاَمْرِۚ فَاِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلٖينَ
“Ey Peygamber! Allah’ın sana bahşettiği o engin şefkat ve rahmeti sayesindedir ki, Uhud imtihânında başarısız olan arkadaşlarına 
son derece nazik ve yumuşak davrandın. Azarlanmayı hak ettikleri durumlarda bile, kusurlarını yüzlerine vurup onları rencide etmedin.
 Eğer onlara karşı kaba ve katı yürekli olsaydın, seni terk ederek
 etrafından dağılıp gitmişlerdi. Bu ise, hem senin için, hem de onlar için en büyük felâket olurdu. Öyleyse, onları bağışla ve affedilmeleri için Allah’a yalvar. Yönetimle ilgili olup da, hakkında kesin bir hüküm indirilmemiş olan her konuda onlara danış ve karar verirken, onların görüşlerini de dikkate al. İstişareler sonucunda belli bir yönde karar verdiğin zaman da Allah’a güven ve bu kararını taviz vermeden uygula! Çünkü Allah, üzerine düşeni eksiksiz yapan, fakat sonucun elde edilmesi konusunda yalnızca O’na güvenen, O’na dayanan kimseleri, yani tevekkül edenleri sever.” (Al-i imran/159)

Yürekten konuşanlara ne mutlu! Tüm kalbiyle muhabbet edenlere selam olsun. Samimiyetin doruklarında gezenleri değerli dostlar, oldum olası severim ve sayarım. Onlara ilgi gösteririm ve tüm kalbimle de sözlerini onaylarım.

Zira her şey ama her şey bir yanıyla güzeldir. Lakin samimiyet büsbütün güzeldir. Yüreğini ortaya koyan ne iş yaparsa yapsın ilgimi çekmiştir. Çünkü samimiyetinin içinde sevgi yoğunluğu vardır. İşini güzel yapanlar sevilmez mi hiç?

İşini güzel yapanlardan biri de Hz. Mevlana’dır. Bir sözünde; “biz sözlerimizi yüreklere fısıldadık. Duyanlara selam olsun” demekle tüm samimiyetini ve sevgisini ortaya kor. Mesnevi’sinde, Divan-ı Kebir’inde yapmacık bir söze, cümleye rastlayamazsınız. Yukarıda geçen ayeti de bu yönde ele alarak Uhud sonrası sevgili Peygamberimizin yanlış yapan (arkadaş) ashabından bazılarına karşı o güzel hal, tutum, tavır ve davranışlarına bir bakar mısınız.

Şemsettin ÖZKAN

30.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.