SİYAH DA BEYAZIN ZITTIDIR AMA YANINA EN ÇOK O YAKIŞIR

(Toplumsal İlişkiler 1156)

اِنَّ فٖي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاخْتِلَافِ الَّيْلِ وَالنَّهَارِ لَاٰيَاتٍ لِاُو۬لِي الْاَلْبَابِۚ
“Göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelip gitmesinde, akıl ve vicdan sahipleri için Allah’ın varlığını, birliğini, kudretini gösteren işaretler vardır.”
(Al-i imran/190)

Sizi bilmiyorum ama değerli dostlar, şahsen en çok hoşlandığım zıtların yanyana gelince oluşturduğu o inanılmaz senkranizasyondur. “Siyah da beyazın zıttıdır, ama yanına en çok o yakışıyor.”

             Bu hayatta her şey, zıddıyla kaim değil midir sevgili dostlar? Hüznün denizinde yüzmeyenler, nasıl mutluluğun engin denizine ulaşabilirler ki? Gece olmazsa gündüzün kıymetini nasıl anlayabiliriz ki? Ya da gündüz olmasa gecenin değerine nasıl vakıf  olabiliriz ki? 

            Hz. Mevlana’nın; “her şeyi zıttı ile anla” sözüne de, bu açıdan bakmak gerekir. Siyahı beyazla, erkeği kadınla, yeri gökle, karanlığı aydınlıkla, geceyi gündüzle, hayatı ölümle, hüznü mutlulukla, günahı sevapla, iyiyi kötüyle, inananı inkar edenle, uzunu kısayla yanyana getirdiğimiz zaman bir şey ifade edebilirler ancak. Yoksa hiçbirinin tek başlarına bir anlamları  yoktur. Şu kısa hayatımızda, nefes alıp vermek gibi, zıtlıkların  ritminden başka birşey değil midir?

            Tezatlar (zıtlıklar) tefekkürün de(düşünmenin de) bir bakıma mayasıdır. Zihnimizdeki tüm kabalıkları ve katılıkları, bu zıtlıklar arasında oluşan yüksek gerilim eritir. Hayatın ta kendisi zıtlıklar yumağı gibi değil midir zaten? Yaşamak ve ölmek gibi mesela.

             Zıtlıkları en güzel özetleyen şu güzel sözlerle mevzuyu bitirelim: “Her yaratılan çift, birbirine zıt yaratılmış ve aralarına çekicilik konmuştur. Zıtların uyumundan hayat doğar. Zıtların çatışması ölümdür.”  (Mevlana) 

“Zıtlıklar olmazsa gelişme de olmaz. Çekicilik ve iticilik, akıl ve enerji, sevgi ve nefret gereklidir. İnsanın varlığı için.” (William Blake)

“Uyku, dünyaya çekilen perde; rüyalar bir başka dünyanın kapısını açar. Demek ki iki türlü dünyada yaşıyorum…Hayaller ve gerçeklerde birbirine zıt iki dünyada beni yaşatıyor.”(Hekimoğlu İsmail) 

“İnsanları akla kara diye ayıramazsın çünkü iyilikleri de kötülükleri de karmakarışıktır.” (Bernard Shaw)

“İnsanlar, basiret gözü ile bakabilseler, aralarında zıddiyet olan mevcudatın her birinin bir işe yaradığını görürlerdi.” (Lao Tzu)

Şemsettin ÖZKAN

26.08.2023 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

5-1000kitap.com

6-starfikir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.