SEVGİDEN UZAK DÜNYADA GÖZLERİM HEP DOLAR

(Toplumsal İlişkiler 234)


ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ اَيْدِي النَّاسِ لِيُذ۪يقَهُمْ بَعْضَ الَّذ۪ي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ
“Kur’an ışığından yüz çeviren insanlığın kendi eliyle yaptığı 
kötülükler yüzünden, hem toplumsal, hem de doğal denge bozularak, karada ve denizde haksızlık, adâletsizlik, kan, gözyaşı, dünya savaşları, nükleer felâketler, aşırı silahlanma, çevre kirlenmesi, uyuşturucu, alkol, cinsel sapıklıklar, terör ve anarşi gibi her türden fesat ve bozgunculuk ortaya çıktı. İşte Allah, yaptıklarının bir kısmını onlara daha bu dünyada böylece tattırıyor ki, bu gidişin yanlış olduğunu anlayıp yeniden Kur’an’a 
dönsünler.” (Rum/41)

1978 Konya çıkışlı“Yollar ve Ben” şiirimde;

Havada uçan kuşlarda bir yol çizer

Bitmek tükenmek bilmiyor dertler

Ömür bitiyor ama bitmiyor yollar

Sevgiden uzak dünyada gözlerim hep dolar,” diye not düşmüşüm. Bakıyorum aradan yıllar geçmiş hala sevgi yoksulluğundan muzdarip olduğumuz ayan beyan ortada öylece duru-

ruyor. Sanki çağın vebası kalbimizdeki bu yoksulluk. Sevmeden yaşamayı bu insanoğluna kim fısıldıyor dostlar?

Şüphesiz Rabbimizin böyle bir şeyi söylemesi mümkün değil. Sevgi, herşeyi özene bezene yaratan kalplere sevgiyi yerleştiren rahman, rahim ve vedud sıfatlarıyla donanmış olan yüce Yaratan, kalpleri sevgisizliğe çağırmış olamaz.

Bu sevgisizlik ve aşksızlık şeytanın davranış biçimidir. Ona nefs-i emmare (kötülüğü emreden nefis) de yardımcı olmaktadır. İnsanı birbirine düşman eden söylemler kimin eseri? Küsmeler, birbirini kırmalar ve kalpleri incitmelerin müsebbibi kim? “Muhakkak ki şeytan sizin apaçık düşmanınızdır,” buyuran Rabbimiz bizi uyarmıyor mu? Şeytan kışkırtmalarını yapıyor, vesvese ve takıntılarla bize fısıldayıp duruyor ama yarın hesap günü beni mi gördün, ben size ne yaptım kendi istek ve rızan ile günahı işliyorsun utanmadan birde benim üstüme atıyorsun demeyecek mi?

Ne sanıyoruz ki, insanlar her zaman eceliyle mi ölüyorlar? Çoğu zamanda ilgisizlik ve sevgisizlik yüzünden ölmüyorlar mı? Sevgi canlılar aleminde en önemli ihtiyaç değil midir?

Ah şu sevgisizlik yok mu? Corana virüsünden de tehlikeli aslında. Bu virüse birgün çare bulunur ama sevgiden uzak bu dünyanın haline nasıl çareler üreteceğiz?

Modern zamanlarda en çok yıpranan, tabana vuran nedir, sorusuna ‘sosyal ilişkilerimizdeki sevgi fakirliğidir’ desem, inanın dostlar yanlış olmaz. En yakınımızdan anne, baba, evlat ilişkisinden tutun da, en uzak sıradan bir insanla ilişkilerde bile yaşadığımız sorun hep aynıdır; “Sevgi yoksulluğu.”

Sevgi vermesini öğren. Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan unutma ki dünya korkarmış,” sözleri Hz. Mevlana’ya ait. Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş da; “gün gelir insan insandar bıkar, saygısızlık sevgisizlik yüzünden,” der. Faruk Nafiz Çamlıbel de, “hicranla ağaran bu saçlar değil, sevgisiz kalan kalp ihtiyarlarmış,” derken sevgi- sizliğin korkunç boyutlarını ortaya koyar.

Yoğun sevgisizlik nedeniyle kapalıyız kardeşim, hep birbirimize. Önümüzdeki en büyük engelleri de Berlin duvarı gibi sevgisizlik oluşturmuyor mu?

Dünyamızı tatsız tutsuz hale sokan şey de yine sevgisizlik değil midir? İnsan aklını bilgiyle doldurarak sakinleştirdiği gibi, ruhunu da sevgiyle doldurarak onu sakinleştirmelidir. Huzuru ancak heybemize sevgi katarak bulabiliriz. Mutluluğu ancak çorak gönüllere sevgi ekerek yakalayabiliriz. Son sözü Albus Dumbledore bırakalım:

Ölüler için üzülme Harry, yaşayanlar için üzül! En çok da sevgisiz yaşayanlar için…”

Şemsettin ÖZKAN

22.01.2021 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

SEVGİDEN UZAK DÜNYADA GÖZLERİM HEP DOLAR” için 1 yorum

  1. Sevilen şeyler değişti Allah sevgisi, insan sevgisi, tabiat sevgisi vs. Bunların yerini de mal para şöhret sevgisi alınca, huzur veren sevgilerin yerine, anarşi getiren sevgiler geldi ne yazık ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.