SEVGİ KUSUR GÖREN GÖZÜ KAPATIR GÜZELLİK İSE GÖREN GÖZÜ AÇAR SEVECEKSEN ÖYLECE SEVECEKSİN NE KUSURSUZ İNSAN ARAYACAKSIN NE DE İNSANDA KUSUR

(Toplumsal İlişkiler 807)

يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثٖيراً مِنَ الظَّنِّؗ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ
وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًؕ اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ اَخٖيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُؕ وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ اِنَّ اللّٰهَ تَـوَّابٌ رَحٖيمٌ
Ey iman edenler! (Birbiriniz hakkında kötü) Zandan (ve tahmini kurgulardan) çok kaçının; çünkü zannın (haksız ve alâkasız olan) bir kısmı günahtır (ve yalandır. Ve sakın) tecessüs de yapmayın (birbirinizin gizli ve ayıp yönlerini araştırmayın). Kiminiz kiminizin gıybetini de yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) 
Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte (nasıl) bundan tiksindiniz. (Öyle ise) Allah’tan korkup 
(başkalarına kötülük düşünmekten ve küçük düşürmekten) sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok Esirgeyendir.” (Hucurat/12)

Sevmek, sevmek, her şeye rağmen sevmek. Bir kimse-

ye yakın ilgi ya da alaka duymaya yönelten o duyguyu hiç ama hiç kaybetmemek.

Zor değil mi dostlar? Size karşı bir yanlış yapılmış, ihanet edilmiş, yarı yolda bırakılmışsınız, sevginize karşılık verilmemiş buna rağmen hala sevgi modunda kalmak şu zamanda görülecek şey midir?

Israrla sevginin ön planda olmasından söz ediyorum. Sevginin her şeyin ilacı olduğunu düşünüyorum. “Hatasız kul olmaz” şarkılarıyla büyüdük. “Yaradılanı sev, Yaradan’dan ötürü” felsefesini kendimize rehber edindik. Allah, Peygamber, insan sevgisiyle yetiştirildik. Her daim mekanımız Konya olduğu için sevgili Mevlana’nın irfanını kalbimizde hissettik. Hz Mevlana der ki; “sevgi kusur gören gözü kapatır, güzellik ise gören gözü açar. Seveceksen öylece seveceksin, ne kusursuz insan arayacaksın ne de insanda kusur.”

Sevgili dostlarımıza sürekli gönlü geniş ruhu gezgin erenlerin “onaltıncı kural” aşk usulünü tekrar tekrar hatırlatmayı kendime vazife addediyorum:
“Kusursuzdur ya Allah, O’nu sevmek kolaydır. Zor olan hatasıyla sevabıyla fani insanları sevmektir. Unutma ki kişi bir şeyi ancak sevdiği ölçüde bilebilir. Demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, Yaradan’dan ötürü yaradılanı sevmeden, ne layıkıyla bilebilir, ne de layıkıyla sevebilirsin.”

Şemsettin ÖZKAN

10.09.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.