ŞERH EDEMEM HALİMİ CANANIMA

(Toplumsal İlişkiler 829)

وَقَالَ نِسْوَةٌ فِي الْمَدٖينَةِ امْرَاَتُ الْعَزٖيزِ تُرَاوِدُ فَتٰيهَا عَنْ نَفْسِهٖۚ قَدْ شَغَفَهَا حُباًّؕ اِنَّا لَنَرٰيهَا فٖي ضَلَالٍ مُبٖينٍ 
Şehirdeki saray çevresine mensup bazı kadınlar, kendi aralarında, “Duydunuz mu? Vezirin karısı, kölesine göz koymuş; onun aşkıyla yanıp tutuşuyormuş. Ne ayıp, âşık olmak için bula bula bir köleyi mi bulmuş? Bize öyle geliyor ki, bu kadın düpedüz sapıtmış!” diyorlardı.” (Yusuf/30)

Aşkın, muhabbetin en güzel tezahürü zıtların biraraya gelmesidir. Artı ve eksi kutupların birbirini çekmesi asla tesadüf değildir. Yüce Yaradan eril ve dişil Celal ve Cemal olan erkek ve kadını birbirini isteyen çeken varlıklar olarak yaratmıştır. Onların biraraya gelmesinde de Tevhid sırrı vardır.

İnsanlık tarihi; hayat hikayeleri, şarkılar, şiirler, romanlar, filmler, diziler aklınıza gelen gelmeyen bir sürü efsaneler, hep bu iki zıt gibi gözüken, lakin birbirini her zaman ve mekanda çeken, iki insanın zaman zaman da olsa ya da olmasa hüzün kokan yaşam öykülerine konu olmuştur hep.

Güftesi Namık Kemal, bestesi Hacı Arif Bey’e ait 1800’lerin sonuna ait Segah bir şarkıyı besteleyen Hacı Arif Bey Osmanlı padişahlarından Abdülmecit zamanında sarayda bir cariyeye aşık oluyor. Padişah bunu duyunca bunları evlendiriyor lakin evlendikten kısa bir süre sonra cariye amansız bir hastalığa tutuluyor ve ölüyor. İşte bunun ıstırabı aşağıda geçen şarkıya şu şekilde yansıyor:

Olmaz ilâç sîne-i sâd-pâreme

Çâre bulunmaz bilirim yâreme

Baksa tabîbân-ı cihân çâreme

Çâre bulunmaz bilirim yâreme

Kastediyor tîr-i müjen cânıma

Gözleri en son girecek kânıma

Şerh edemem hâlimi cânânıma

Çâre bulunmaz bilirim yâreme.

Bugünün Türkçesiyle şöyle deniyor:

Yüz parça olmuş kalbime ilâç yoktur

Yarama çare bulunmayacağını bilirim

Dünyanın bütün hekimleri yarama baksalar da

Yarama çare bulunmayacağını bilirim.

Sevgilinin kirpiklerinin okları canıma kastediyor

Sonunda o gözler kanıma girecek

Hâlimi sevgilime açıklayamam

Yarama çare bulunmayacağını bilirim.

Şemsettin ÖZKAN

02.10.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com 4-lyricstranslate.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.