ÖLÜDEN HABER GELMİŞ DİRİ OKUR ANLAMAZ SORSAN HERKES MÜSLÜMAN NE ŞÜKÜR VAR NE NAMAZ

(Toplumsal İlişkiler 405)


كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِؕ وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةًؕ وَاِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
Her can, mutlaka ölümü tadacaktır. Allah yolunda olmasa da, mutlaka ölecektir. Ancak, bu hayatın anlamını iyi kavradığınız takdirde, sonsuz âhiret hayatını kazanabilirsiniz: Biz sizi, yeteneklerinizi açığa çıkarmak ve olgunluk mertebelerinde yücelmenizi sağlamak üzere, bazen hastalık, fakirlik, deprem gibi kötülük saydığınız şeylerle ve bazen de sıhhat, zenginlik, güç, başarı gibi iyilik kabul ettiğiniz şeylerle sınayarak imtihân ediyoruz. İşte bu amaçla, bu dünyada kısacık bir hayat yaşayacak ve sonunda, yaptıklarınızın karşılığını görmek üzere Bize döneceksiniz.” (Enbiya/35)

Üstat Necip Fazıl konferanslarında Müslümanlığımızdan İslam’dan ve Kur’an’dan bihaber yaşamamızı şu beytiyle yüzümüze vururdu:

Ölüden haber gelmiş diri okur anlamaz

Sorsan herkes Müslüman ne şükür var ne namaz.

İşin aslı da tam olarak bu değil midir değerli dostlar? Namaza duran beli bükülmüş seksenlik ihtiyar bile günde sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazlarında kırk kez okuduğu Fatiha Suresi’nin anlamını bilmez. Namaz kılmayanları bir kenara koyun, namaz kılanlar bile mensubu olduğu dini bilmiyor maalesef. Sonuç namaz kılıyor ama kıldığı namaz onu kötülüklerden alıkoymuyor. Oruç tutuyor ama sadece midesine. Ağzına, diline, gözüne ve kulağına değil. Hac hac olmaktan çıkmış, zekat veriyor gözüküyor ama yedi düvele gösteri yapıyor. Kurban kesiyor ama fakir, fukara, garip guraba bundan nasiplenemiyor.

Mezarlığa gidiyor tepeden tırnağa tesettüre girmiş; ölüyü ziyaret, her yanını açmış saçmış, dirilere ziyafet. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Sorsan müslüman mısın diye, mangalda kül bırakmıyor. Öfkeli öfkeli bir de kızıyor. “Elhamdülillah Müslümanmış” hazret. Dinin haram kıldığını helal, helal kıldığını haram yapar ama o sıkı bir Müslüman. Tepesini attırmayın o içer ama kalbi temiz, namaz kılmaz ama çok iyi bir dindar. Zina, fuhuş, gıybet, dedikodu, kul hakkı yeme, beytül maldan aşırma onda mevcut ama onun kalbi temiz. Güldürmeyin Allah aşkına nerede görülmüş böyle bir din mensubu?

Şemsettin ÖZKAN

13.07.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.