KOLAY DEĞİL ÖYLE MUM OLMAK IŞIK SAÇMAK İÇİN ÖNCE YANMAK GEREK

(Toplumsal ilişkiler 511)


اَمْ حَسِبْتُمْ اَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذٖينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْؕ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَٓاءُ وَالضَّرَّٓاءُ وَزُلْزِلُوا حَتّٰى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذٖينَ اٰمَنُوا مَعَهُ مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِؕ اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَرٖيبٌ
Yoksa siz ey iman edenler, sizden önceki ümmetlerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden, öyle kolayca cennete girebileceğinizi mi sanıyordunuz? Sizden önceki ümmetler öyle zorluklarla, öyle sıkıntılarla karşılaşmış, öylesine çetin imtihânlarla sarsılmışlardı ki, nihâyet o zamanki Peygamber ve onunla birlikte inananlar, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek hâle gelmişlerdi. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı yakındır!” (Bakara/214)

Her zaman şunu söylemeye çalışıyorum. Hiçbir şey sanıldığı gibi kolayca olmuyor. Her nimet bir külfete tabi. İnsanlar son hale bakarak karşısındaki hakkında hüküm veriyor. Herşeyin zahmetsiz meşakkatsiz armut piş ağzıma düş şeklinde gerçekleştiğini sanıyor.

Daha beş altı gün önce Taptuk Emre’nin “var mı öyle değirmen taşında ezilmeden elden ele yoğrulmadan ateşlerde yanmadan oluvermek? Kolay mı öyle adam olmak?” sözünü açıklamıştık. Hz.Mevlana da aynı şeyleri söylüyor bize; “mum olmak öyle kolay değildir. Işık saçmak için önce ‘yanmak’ gerekir.” Öyle ya yanmadan ışık saçmak nerede görülmüştür?

Aşk olmadan hiç meşk olur mu? Çaba sarfetmeden, istemeden başarı var mıdır? Sevgi olmadan birşey olur mu? Bu yüzden mumdan ibret alınmalıdır. Mum önce yanıyor, kendini eritiyor, yok oluyor da etrafını aydınlatıyor ve ışık saçıyor. Mum gibi sinesinde yanan birşeyleri olanlar ancak etrafını aydınlatır. İşini güzel yapar ve toplumu aydınlatır. Yeter ki insanda aşk olsun, ideal olsun. İşinin delisi olsun.

Şemsettin ÖZKAN

10.11.2021 DOĞANŞEHİR

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.