KISACASI DÜNYADA OLMALI AMA DÜNYADAN OLMAMALI

(Toplumsal İlişkiler 616)


وَمَا الْحَيٰوةُ الدُّنْيَٓا اِلَّا لَعِبٌ وَلَهْوٌؕ وَلَلدَّارُ الْاٰخِرَةُ خَيْرٌ لِلَّذٖينَ يَتَّقُونَؕ اَفَلَا تَعْقِلُونَ
Bu dünya hayatı, âhirete nazaran bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Oysa âhiret yurdu, kötülüklerden titizlikle sakınıp güzelliklere, iyiliklere ulaşmak için çabalayan o takvâ sahipleri için elbette daha hayırlıdır; hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?” (Enam/32)

İsmet Özel; “ortama uymuyorum. Çünkü dünyada evimde değilim. Dünyayı evi sayanların suçuna katılmıyorum” derken de aslında “Üç Zor Mesele” adlı kitabında vurguladığı; “kısacası dünyada olmalı ama dünyadan olmamalı” başlığını verdiğimiz sözüne de atıfta bulunmuş oluyor.

Yani bu dünyada kalmıyoruz bu dünyadan sadece geçiyoruz arkadaşlar diyor. Bu yüzden dünyadan gibi davranışlarımızı şöyle bir elden geçirmek gerekiyor. Evet bu dünyadayız ve bu mavi gezegenin bir üyesiyiz, ama burada devamlılık söz konusu değil ki.

O zaman bu dünyaya çivi çakmışız, bu dünyadan hiç ayrılmayacakmışız gibi tutum ve hareketlerimize bir son vermenin zamanının geldiğinin bilincine ermemiz gerekmiyor mu? Eş, dost, akraba, çoluk çocuk, arkadaş ve komşu aklınıza artık kim gelirse gelsin, belki bu son birlikteliğimiz, kimseyi incitmiyeyim, gibi bir düşünce bizde hasıl olması gerekmiyor mu?

Yoksa hep bir açgözlülük saplantısı içinde debelenip duracak mıyız? Dünya dediğimiz şey sonsuzluk içinde minnacık bir parantez olduğu halde onu o kadar çok kalbimizde büyütüyor, büyütüyor ve kıymetlendiriyoruz. Dünya bir geline benzer he gelene göz kırpar ama kimseyle evlenmez. Her geleni öğütür bu dünya denen değirmen.

Aşık Veysel, “İşittim Dünyaya Gelin Diyorlar” şiirinde bakınız neler söylüyor:

İşittim dünyaya gelin diyorlar
Ben kocadım dahi dünya gelin mi
Yürü var dünyaya görün diyorlar
Ben kocadım dahi dünya gelin mi

Gündüz gezer tango takar takınır
Geceleri namahremdir sakınır
Ön dişleri düşmüş desem dokunur
Ben kocadım dahi dünya gelin mi

Galiba feleğin dünya madamı
Kambur felek çarha çarpar adamı
Kucağında çok gezdirmiş dedemi
Ben kocadım dahi dünya gelin mi

Bu dünya görünmez böyle bir hayal
Bu imiş ademi aldatan her hal
Hesapsız yaşı var Adem’den evvel
Ben kocadım dahi dünya gelin mi

Veysel sen karışma dünya haline
Kusur bulun turunç gibi geline
Yeni kodu dünya işi yoluna
Ben kocadım dahi dünya gelin mi

Şemsettin ÖZKAN

26.02.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-1000kitap.com

5-antoloji.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.