KALBİMDE YANMAYI BEKLEYEN BİR ATEŞ VAR RUHUMDA DOLMAYI BEKLEYEN BİR BOŞLUK

(Toplumsal İlişkiler 492)


يَٓا اَيُّهَا الَّذٖينَ اٰمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دٖينِهٖ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّٰهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُٓ اَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنٖينَ اَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرٖينَؗ يُجَاهِدُونَ فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَٓائِمٍؕ ذٰلِكَ فَضْلُ اللّٰهِ يُؤْتٖيهِ مَنْ يَشَٓاءُؕ وَاللّٰهُ وَاسِعٌ عَلٖيمٌ
Ey inananlar, içinizden kim çıkar da dininden dönerse Allah onlara bedel öyle bir kavim getirecektir yakında ki o onları sevecek, onlar da, onu sevecek, inananlara karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı yüce olacak o kavim. Allah yolunda savaşacaklar ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmayacaklar. Bu, Allah’ın lütfü ve inayetidir ki dilediğine verir ve Allah’ın lütfü boldur, o her şeyi bilir.”(Maide/54)

Sevgi canlılar alemine hatta cansız bildiğimiz maddi aleme de bahşedilen en önemli nimet değil midir dostlar? Sevgi hayatımızın can damarıdır. Adeta damarlarımızda dolaşan kan gibidir. Eğer bu kan kaybı olursa insan yaşayamaz. İnsan sevgisiz yaşayamaz. Asıl acınması gerekenler de karnı açlardan ziyade kalbi açlardır.

Hz. Mevlana “ kalbinde yanmayı bekleyen bir ateş var. Ruhunda dolmayı bekleyen bir boşluk var” derken buna vurgu yapar aslında. Bu ateş yüce Yaratan’ın daha doğuştan içimize koyduğu ateştir. Bu ateşin en yücesi Allah sevgisidir. Bu ateş hep vardır hiç bitmez. Kimisinde cayır cayır yanar, kimisinde saman alevi gibi kimi zaman parlar kimi zaman söner. Ama üflenince ateşin alttan alta yeniden yandığı görülür.

Çağın insanının yoksulluğu içindedir, yani kalbindedir yüreğindedir değerli dostlar! Maddi yönden zenginleştik ama yüreklerimiz fakirleşti. İnsanoğlu olmaya devam ediyoruz ama insanlığımızı yitirdik. Vicdanlar karardı. Diğergamlılık adeta yoklara karıştı. Saygının ruhuna fatiha okuduk. Değerler eğitimi var ama eylem ve şuuru yok.

Musikide kural aşk varsa meşk de vardır. Aşk yooksa meşk de yoktur. Müslüman olduğunu taahhüt eden birinde bu aşk katiyyen sönmemelidir. Yaşadığı çağa söyleyeceği mutlaka birşey olmalıdır. İnsanlığın kalbinde yanmayı bekleyen o ateşi önce kendinde sonra da başkasında yakmalı ve ruhunda dolmayı bekleyen o boşluğu da aynı şekilde doldurmalıdır.

Şemsettin ÖZKAN

20.10.2021 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.