İSTEDİĞİNİZ KADAR MAL TOPLAYIN DÜNYAYA ELBİSESİZ GELDİNİZ ELBİSESİZ GİDECEKSİNİZ

(Toplumsal İlişkiler 1393)

كُلُّ نَفْسٍ ذَٓائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ اِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
(Unutmayınız ki) Her nefis ölümü tadıcıdır (dünya hayatı gelip geçicidir); sonra da Bize döndürüleceksiniz.” (Ankebut/57)

“Fazla ciddiye almayın bu hayatı nasıl olsa içinden canlı çıkamayacaksınız” diyen üstad, bu dünyanın insanın tapulu malı olmadığını, bir gün valizini bile toplamadan ondan ayrılacağını söyler.

            Hz. Ali (r.a) efendimiz; “istediğiniz kadar mal toplayın, dünyaya elbisesiz geldiniz, elbisesiz gideceksiniz” derken ifade ettiği şeyde yine bu dünyada yolcu olduğumuzdur. Her kim olursa olsun burada geçici iskan belgesiyle ikamet etmektedir bu diyarda. Bir gün herkes apar topar göçecektir bu geçici dünyadan.

            Ölüm ne ağa dinler ne efendi? Azrail’in gelir kendi, sayılı günler tükendi, yolun sonu görünür bir gün.

            Ömür dediğin ne ki? Bir ezanla geliyorsun bir salâ ile gidiyorsun, bir masal gibi yani bir varmışsın bir de bakmışsın ki yoksun. Ne diyeyim yani senin boş ver bir gün dediğine  kelebek bir ömür diyor. Hayat çok kısa dostlar, çok kısa. Bakınız kısa derken biraz daha kısaldı, bak bugünde akşam oldu neredesin ay yüzlüm? İşte bugünün özeti: Ömürden bir gün daha bitti. Ömürden saymıyorum eş, dostlarla geçirmediğim, mutsuz, asık suratla geçen günleri.     

        Bir gün dervişin biri, bir köyün mezarlığı yanından geçerken bir şey dikkatini çekmiş. Mezarlıktaki tüm mezarların üzerindeki taşlarda ‘Beş yıl yaşadı’, ‘Üç yıl yaşadı’, “Sekiz yıl yaşadı” gibi yazılar görmüş.

Köye varmış. Köylüler dervişi köy odasında misafir etmiş. Yemek yenilip sohbet başlayınca derviş köyün ileri gelenlerine sormuş:

“Merak ettim. Köye gelirken mezarlıktan geçtim. Mezarlıkta bir şey dikkatimi çekti. Bütün mezar taşlarında üç yıl yaşadı, beş yıl yaşadı, sekiz yıl yaşadı gibi ifadeyle yazıyor. Oysa bu mezarların çoğu yıllar boyu yaşamış, ihtiyarlamış ve vefat etmiş insanlara ait. Niçin böyle yazılmış? Bunun nedenini çok merak ettim,” demiş.

Köyün ileri gelenleri cevap vermişler:

“Biz ömrümüzü dostlarımızla, sevgiyle ve mutlulukla bir arada geçirdiğimiz zamanla değerlendiririz. Diğer zamanları ömürden saymayız!”

Şemsettin ÖZKAN

19.04.2024 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.