İNSANLARI YAKINDAN TANIDIKÇA KİMİNİN ALTINI ÇİZERİZ KİMİNİN DE ÜSTÜNÜ

(Toplumsal İlişkiler 785)

لَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ فٖٓي اَحْسَنِ تَقْوٖيمٍؗ
ثُمَّ رَدَدْنَاهُ اَسْفَلَ سَافِلٖينَۙ
Biz insanı, yaratılış amacını gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu her türlü zihnî ve bedenî özelliklerle donatarak, varlık mertebelerinin en yükseğine çıkabilecek bir yetenek ve kapasitede, yani, olması gereken en güzel biçimde yarattık.” (Tin/4)
Fakat insan, vahiyden uzaklaşarak kendi asli/olumlu kişiliğini saptırıp yozlaştırınca, geçerli kıldığımız kanunlar gereğince onu 
varlık mertebelerinin en dibine yuvarlayarak aşağıların aşağısına çeviririz. Kur’an’dan yüz çevirerek şeytanın boyunduruğu altına giren insan, vahşî hayvanlardan daha da canavarlaşır. İşte, Allah’ın yol göstericiliğinden yüz çeviren insanoğlu, bu derece alçalır.” (Tin/5)

Belki de dünyanın en zor sanatı insanı tanımaktır dostlar. İnsan dediğin nedir ki diyebilirsiniz. Ama gelin görün ki hiç de öyle değil onu tanımak, davranışlarının nereye varacağını kestirmek. Öyle ki insanları daha yakından tanıdıkça iç yüzlerini öğrendikçe, kimilerinin altını çizersiniz, kimilerinin de üstünü. Anlayamazsınız bir türlü ne yapmak istediklerini.

İnsan hem pozitif olumlu yönlerini, hem de negatif olumsuz taraflarını maalesef bünyesinde barındırmaktadır. Bir bakmışsınız melekleşivermiştir, ama bir de bakmışsınız ki o da ne şeytanlaşıvermiştir. Sağı solu belli değil.

Gördüğüm en büyük yanlışımız insanoğlundan çok büyük beklenti içine girmemizdir. Çok şeyler bekliyoruz, hiç hata yapmamasını istiyoruz. Kolay kolay affedemiyoruz. Mükemmel bir kişilik sergilemesini istiyoruz. Önümüzdeki insan denen model bu. Günahıyla sevabıyla karşımızda hem siyah hem beyaz, hem gece hem de gündüz gibi çelişik bir tavır ortaya koyuyor. Bir gün iyi, bir gün kötü karakteri oynuyor. Sevgiyi ve nefreti bir anda şahsında görebilirsiniz. Bir gün gülen ayva ertesi gün ağlayan nar. Çık çıkabilirsen işin içinden. Hal böyle olunca da, onları yakından tanıdıkça, kiminin altını çiziyoruz, kiminin de üstünü.

Şemsettin ÖZKAN

19.08.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.