İNSANI MAHVEDEN BEŞ ŞEY

(Toplumsal İlişkiler 740)

اَرَاَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ اِلٰهَهُ هَوٰيهُؕ اَفَاَنْتَ تَكُونُ عَلَيْهِ وَكٖيلاًۙ
اَمْ تَحْسَبُ اَنَّ اَكْثَرَهُمْ يَسْمَعُونَ اَوْ يَعْقِلُونَؕ اِنْ هُمْ اِلَّا كَالْاَنْـعَامِ بَلْ هُمْ اَضَلُّ سَبٖيلاًࣖ
Arzu ve tutkularını kendisine ilâh edinen kimseyi gördün mü? Zevklerini, çıkarlarını, ihtirâslarını hayatın biricik ölçüsü hâline getirerek bunları kendisine tanrı edinen kimsenin ne kadar zavallı, ne kadar aşağılık hale geldiğini görüyorsun, değil mi? Şimdi, onun inkârından sen mi sorumlu olacaksın?” (Furkan/43)
Yoksa sen, ey Peygamber ve onun izinden yürüyen Müslüman; onlardan çoğunun senin öğüt ve uyarılarını 
dinlediklerini yâhut akıllarını kullandıklarını mı sanıyorsun? Hayır, tıpkı hayvan sürüleri gibidir onlar; hattâ izledikleri yol bakımından, hayvanlardan daha zavallı, daha şaşkın bir durumdalar!Oysa göklerde ve yerde, insana doğru yolu gösteren nice işaretler, deliler var:” (Furkan/44)

İnsanı perişan eden, mahveden beş şey vardır. Bunlar insanı adata kilitler. Hiçbir şey yapamaz hale getirir. Bunlar insanın önünde en büyük engeli teşkil ederler. Onu adeta mıhlarlar. Bunlar şunlardır:

1-EGO : Başkalarından öğrenmeni engeller.

2-KISKANÇLIK: Kendine odaklanmanı engeller.

3-CEHALET : Doğru karar vermeni engeller.

4-ÖFKE : Olayları net görmeni engeller.

5-KORKU : Fırsatları yakalamanı engeller.

Nefis putu putların en büyüğüdür. Alemlerin efendisi sevgili Peygamberimiz onunla mücadele etmeyi, büyük cihat olarak nitelendirmiştir . Kibir ya da böbürlenme başkalarından öğrenmenin önünde en büyük engeldir.

Hasetlik fesatlık yapmak kişinin kendine odaklanmasını engeller. Kıskançlıktan tırnaklarını kemirir bir türlü kendine odaklanamaz. Zira gözü hep yükseklerde ve başkalarına verilen nimeti hazmedememektedir.

Cahil insan zaten bilgisizliğin, yanlışların karanlığında boğulmaktadır. Hayatı beş seçenekli de olsa dört yanlışından bir doğru dahi çıkmaz. Hayatı yanlışlar üzerine bina olunmuştur.

Öfkeli insan adeta barut fıçısıdır. Gözlerini kan bürümüştür. Olayları net bir şekilde okuması asla söz konusu olamaz. Öfkeyle kalktığından zararla oturacağını cümle âlem çok iyi bilmektedir.

Korkan adamı ormanlar kralı yapsan bu fırsatı dahi değerlendiremez. Bir Hint masalına göre; Kedi korkusundan, endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Büyücü biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya baslar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya baslar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür..Ve der ki;
“Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir farenin yüreği var. O yüzden ben sana yardim edemem.”
Ünlü yazar Shakespeare, bu konuda söyle diyor:
“İnsanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten korkuyor…
Düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.
Konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.

Yaşlanmaktan korkuyor, gençliğin kıymetini bilmediği için.
Unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.
Ve ölmekten korkuyor, aslında yaşamayı bilmediği için.”   

Şemsettin ÖZKAN

04.07.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-ntv.com.tr

İNSANI MAHVEDEN BEŞ ŞEY” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.