HEPİMİZ DELİ DOĞARIZ BAZILARIMIZ HEP ÖYLE KALIR

(Toplumsal İlişkiler 894)

فَاَقِمْ وَجْهَكَ لِلدّٖينِ حَنٖيفاًؕ فِطْرَتَ اللّٰهِ الَّتٖي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَاؕ لَا تَبْدٖيلَ لِخَلْقِ اللّٰهِؕ ذٰلِكَ الدّٖينُ الْقَيِّمُࣗ وَلٰكِنَّ اَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَࣗ
O hâlde, ey insan; sen bir hanîf olarak, yani her türlü bâtıl inanç ve ideolojiden uzaklaşıp bir tek Allah inancına sımsıkı bağlanarak, 
yüzünü dosdoğru bu dine, Kur’an’ın ortaya koyduğu bu mükemmel inanç sistemine çevir! Yani, Allah’ın insan bünyesine nakşetmiş olduğu o saf, temiz ve doğal yaratılış hâline! Unutma ki, toplumlar ve çağlar ne kadar değişirse değişsin, Allah’ın yarattığı ve varlık üzerinde egemen kıldığı yasalarda ve gönderdiği inanç kurallarında hiçbir bozulma, pörsüme ve değişiklik göremezsin; işte dosdoğru din budur; ne var ki, insanların çoğu bunu bilmez.” (Rum/30)

Samuel Beckett; “ hepimiz deli doğarız. Bazılarımız hep öyle kalır” derken vurgulamaya çalıştığı insanın doğuştan getirdiği fıtratını zamanla bozduğudur. Çünkü düzenler zamanla insanı kendisiyle uyumlu hale getirir. O çocukluktan gelen saf, arı, duru tertemiz hali zamanla bozulur.

Maalesef insanların çok azı o temiz fıtratını, doğuştan gelen o deliliğini korur. Kolay değil deliliğini koruması insanın. Bir deli; “kolay değil öyle delilik, ben yıllarımı verdim” der. Her şey bir yanıyla da olsa güzeldir, lakin samimiyet, bir başka ifadeyle içtenlik büsbütün güzel değil midir dostlar? Saf berrak arı duru olma hali her insanın dikkatini çekmede pek mahirdir.

Hz. Mevlana; “gönül aynan saf olmadıkça çirkini güzelden ayıramazsın” derken ne anlatmak ister acaba?Gönül aynası nasıl saf olur? Samimi, iyi niyetli, kalp temizliği yaparak değil mi? Gönlü geniş ruhu gezgin olmakla değil mi?

Gönlü geniş ruhu gezginlerin onyedinci kuralı şöyle der:
Esas kirlilik dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Onun

dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.” Delilerin kalbi temiz olur. Hasetlik, fesatlık ve art niyete rastlayamazsın onlarda. Her yanı buram buram samimiyet kokar. Harbidirler, dobra dobra net konuşurlar. Altıncı hisleri çok duyarlıdır.

Delilik dediğimiz şey belki de tek kişilik bir azınlıktır belki de. Ya da aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp, farklı sonuçlar elde etmeye çalışmaktır kimbilir? Belki de göstermeniz gereken yirmi saniyelik o cesarettir delilik. Delilik; İslam Hukuku Metodolojisinde bahsedilen ruhsatı değil de, azimeti tercih etme meselesidir belki de.

Şemsettin ÖZKAN

06.12.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.