GÜNEŞE BAKMAYA CESARETİ OLMAYAN GÖLGEDE KALMAYA MAHKUMDUR

(Toplumsal İlişkiler 590)


وَمَا مُحَمَّدٌ اِلَّا رَسُولٌۚ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُؕ اَفَا۬ئِنْ مَاتَ اَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلٰٓى اَعْقَابِكُمْؕ وَمَنْ يَنْقَلِبْ عَلٰى عَقِبَيْهِ فَلَنْ يَضُرَّ اللّٰهَ شَيْـٔاًؕ وَسَيَجْزِي اللّٰهُ الشَّاكِرٖينَ
Muhammed, insanüstü ölümsüz bir varlık, bir melek değil, ancak bir Elçidir. Nitekim, ondan önce de nice elçiler gelip geçmişti. 
Öyleyse, o da diğer Peygamberler gibi fânidir ve bir gün mutlaka ölecektir. Şimdi o ölür veya öldürülürse, bu dâvâyı terk edip 
gerisin geriye küfre, şirke ve isyana yani eski hayatınıza dönecek misiniz? Her kim bu yoldan dönecek olursa, şunu iyi bilsin ki, bu davranışıyla Allah’a hiçbir şekilde zarar vermiş olamaz.Yalnızca kendisini ateşe atmış olur, o kadar. Çünkü Allah, cihâdı terk edenleri değil, uğrunda mücâdele ederek kendisine şükredenleri 
ödüllendirecektir.” (Al-i imran/144)

İnsan bazı anlarda hakikati görmek istemeyebilir. Hayal aleminde yaşar adeta. Örneğin birini sevmesine rağmen karşı tarafın kendisine red cevabı vermesinden korkar. Bu yüzden “istersen cevabını şimdi hemen verme sonra da verebilirsin” gibi cümlelerle kendini avutur.

Şems-i Tebrizi; “güneşe bakmaya cesareti olmayan gölgede kalmaya, gölgeyi ışık sanmaya mahkumdur”derken tam olarak da bunu ifade eder. Gerçeklerle yüzleşmeyen veya yüzleşemeyenler korkaklıklarından yalanların ardına sığınıp, onlarla avunma yolunu seçebilirler.

İnsanların çoğu vasat olduğundan realiteyle yüzyüze gelmek istemeyebilir, gerçeği kabullenmeyebilir. Çok sevdiği bir insanın aniden ölmesine “olamaz, inanamıyorum” diyebilir.

İnsanlar Hz. Ömer efendimizin Peygamberimizin vefatı esnasında “kim Muhammed öldü derse, kafasını koparırım” şeklinde aşırı reaksiyon gösterip, agresif bir tutum benimseyebilir. Evet burada Peygambere duyulan sevgi yoğunluğu olsa da Hz. Ebubekir efendimiz güneşe bakma cesaretini, o anda toplumun Peygamberini, liderini kaybetme anındaki reaksiyonunu iyi etüd edip, kitle psikolojisinin etkisinde kalmayıp insanlara Al-i imran suresi’nin 144. ayetini okuyarak göstermiştir:

“Muhammed ancak bir peygamberdir. Ondan önce de nice peygamberler gelip geçti. O ölür veya öldürülürse gerisin geri mi döneceksiniz? Kim geri dönerse Allah’a en küçük bir zarar vermiş olmaz. Fakat şükredenlere Allah mükâfatını verecektir.”

Şemsettin ÖZKAN

28.01.2022 GÜZELYALI

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.