GERÇEK ŞU Kİ OTOGARLAR DÜĞÜN SALONLARINDAN DAHA SAMİMİ SARILMALAR GÖRMÜŞTÜR VE HASTANE DUVARLARI DA CAMİ DUVARLARINDAN DAHA FAZLA İNANAN

(Toplumsal İlişkiler 1255)

بَلٰى مَنْ اَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّٰهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُٓ اَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهٖࣕ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَࣖ
“Evet, kim iyiliği, iyi niyetleri, dinin, ahlâkın ve kamu vicdanının emirlerini, devamlı davranışlarına, ilişkilerine, görevlerine, hayatına yansıtan, samimiyetle ibadet eden, aktif olarak iyiliğe, iyi uygulamaya, iyileştirmeye örnek olan, işlerinde mükemmellik, dürüstlük ve başarı için dikkat harcayan, hayırlı icraatlar, kalıcı hizmetler yapan müslüman idareci, askerî erkân ve müslüman olarak, varlığını, benliğini Allah’a teslim eder, hükmüne rıza gösterir, İslâm’ı yaşayan bir müslüman olursa, onun mükâfâtı Rabbi katındadır. Böylelerine her iki dünyada da korku yok. Geride bıraktıkları yakınları ve yapamadıkları şeylerden dolayı mahzun da olmayacaklar.” (Bakara/112)

Cahit Zarifoğlu samimiyeti ve modern zamanlarda en çok görüldüğü mekanları şöyle anlatır bir sözünde; “gerçek şu ki otogarlar, düğün salonlarından daha samimi sarılmalar görmüştür ve hastane duvarları da, cami duvarlarından daha fazla inanan…”

           Hayatta en çok sevdiğim kavramların içinde birisi de samimiyet, içtenliktir desem bilmem bana inanır mısınız? Çünkü en doğal haliyle durur karşımda. Şeksiz, şüphesiz ve sımsıcak sarıverir beni. İçim sevinç ve neşeyle dolar. Tam bir teslimiyetle bağlar beni kendine. Amasız, fakatsız ve şartsız beni alır götürür riyasız yalansız bir dünyaya. Mutluluk kapıları ardına kadar açılır samimiyet saraylarında. Saf, duru, arı ve tertemiz gülümsemelerle karşılar beni.

          Samimiyet, yaptığımız işle,yerine getirdiğimiz fiille, kısacası bu tür süreçler içerisinde kendi iç barışımızla ilintili bir durum… Kendimizle barışık olmamak, herkesle kavgalı olmak, samimiyetsizliği de beraberinde getirir. Bu ruh hali, önce kendimize, daha sonra da başkalarına olan güvenimizi yok eder. Kendimize ve başka insanlara güven, ayrılmaz ikili gibidirler. Kendinden emin olan insan başkalarına da güvenir. Kendini aldatan insan ise,başkalarını daha kolay aldatır. Bir bilge insanın dediği gibi, “dünyanın en kolay,en masrafsız işidir insanın kendini aldatması.”

Şemsettin ÖZKAN

03.12.2023 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-pixabay.com

4-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.