EKMEK ASLANIN AĞZINDA MI ALLAH’IN ARZINDA MI?

(Toplumsal İlişkiler 180)


اَللّٰهُ الَّذ۪ي خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ وَاَنْزَلَ مِنَ السَّمَٓاءِ مَٓاءً فَاَخْرَجَ بِه۪ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقاً لَكُمْۚ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِاَمْرِه۪ۚ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْاَنْهَارَۚ
Allah, öyle kudretli, öyle merhametlidir ki, gökleri ve yeri
yoktan var eden, gökten sağanak sağanak su indiren ve
onun sayesinde, besin kaynağınız olarak toprağın bağrından size çeşit çeşit ürünler çıkaran, emriyle meydana gelen yasalar
uyarınca denizlerde yüzüp gitmeleri için gemileri size boyun eğdiren, ve içme suyu, sulama, taşımacılık, enerji üretimi ve
benzeri ihtiyaçlarınız için nehirleri hizmetinize veren O’dur.” (İbrahim/32)

Yusuf Kaplan üstadımız tam bir Müslüman söylemiyle

Ekmek için yaşayan insan bilsin ki, ekmek aslanın ağzındadır. Oysa hakikat için yaşayan insan bilir ki, ekmek Allah’ın (c.c) arzındadır.” der. Yılmaz Şener insanların gözlerinde büyüttüğü ekmek kavgasının hayatımızda verdiğimiz en büyük kavga olmadığını asıl bu durumu hazırlayan müsebbibin serbest piyasa olduğunu ekmek kavgası söyleminin yapay bir model olup idoolojik bir yapıya büründürüldüğünü söyler:

İnsanlar hayatla ilgili en büyük kavgasının ekmek kavgası 

olduğunu sanırlar. Her dönemin kendince bir kavgası vardır.

Aslında hayatla bir kavga değildir bu, hayatın eksikleriyle yapılan bir kavgadır; ekmek kavgasının olduğu zamanlarda 

ekmek, toprak kavgasının olduğu zamanlarda toprak, özgürlük 

kavgasının olduğu zamanlarda özgürlük yoktu. Kavganın sebebini belirleyen her zaman serbest piyasaydı; kitleleri peşinde sürükleyen ve daha sonra ideolojik bir kalıba sokulan ve tamamen aç kalma korkusuyla ortaya çıkan yapay kavga modelleri.”

Yusuf Kaplan “Tarihi ekmek için değil hakikat için nefes alıp veren asil toplumlar yapar” yazısında Türkleri tarih sahnesine taşıyan Müslümanlığın değerlerine sahip çıkışı olarak gösterir. Toplumda ailenin değerlerinin hızla yitirildiğini boşanma oranlarının arttığını, muhafazakar ailelerin çocuklarının hızla dinden koptuğunu, nerdeyse erkek arkadaşıyla çıkmayan bir kızın kalmadığını ve bu İslam topraklarında eşcinsellik gösterilerinin yapıldığını söyler. Putin’in bile Rusya’da hukuki yollardan eşcinsellerin gösteri yapmasını yüzyıl yasakladığını anlatır yazısında. Haklı olarak eğer biz bizi biz yapan İslam’ın değerlerine eğer sahip çıkmayacaksak niye Çanakkale’de savaştık, Kurtuluş savaşını niye yaptık der ve en çarpıcı şu tesbiti yapar:

Bu toplumu diğer toplumlardan ayıran ve bu toplumun tarih yapmasını mümkün kılan şey, ekmek için yani bu dünya için değil, hakikat için yani yeryüzünde adaleti tesis etmek için nefes alıp veriyor olmasıydı.

Ekmek aslanın ağzında mı, karnında mı? Bir tekerleme şeklinde söylendiğine bakmayın ekmek emekçinin işçinin verdiği emeğin karşılığı. İnsan için çalışmak elzem kabul edilmiştir. Mutlaka çalışması gerekir. Hem de helal yollardan. Allah’ın arzında onun için nice nimetler yaratılmıştır. Rızkının peşinden koşanlar gösterdiği çaba, hüner ve gayretleriyle çalışmasının semeresini aldıklarında daha da bir mutlu olurlar. Hele bir de zekat verecek noktaya gelip fakir fukaranın hakkı olan zekatlarını verdiklerinde bu mutluluk tavan yapar. Çünkü üstünlük vermektir. Peygamberimiz “veren el alan elden üstündür” buyuruken bu üstünlüğün her bakımdan takdire şayan olduğunu anlatır bize. Bu hadis göre veren ihracat yapanlar, alan ithalat yapanlara göre üstündür. O halde kalkınmanın yolu çalışmaktan geçiyor.

Burada aslolan ekmek kavgasını verirken, Allah’ın bizden istediği yollardan yani helal kazançtan geçtiğini unutmamak gerekir. Ekmek kavgası veriyorum diye “helal haram demez Allah’ım garip kulun yer Allah’ım” felsefesiyle adaletsiz, gayri meşru olup olmadığına bakmadan bu bünyeler kul hakkı, yetim hakkı yerse, çoluk çocuğuna yedirirse ne olur bu gelecek nesillerin hali? Ya iş kaynaklarının başında oturan tüzel veya tüzel olmayan zevat! “İşçinin hakkını teri kurumadan veriniz” diyen Peygamberimizin buyruğunu duyuyorlar mı?

Tarihi yeniden yazacaksak herkes çoluk çocuğuna ve midesine indirdiği rızkı Allah’ın arzından helal bir şekilde elde edip etmediğine bi zahmet bakıversin.

Selam ve dua ile…

Şemsettin ÖZKAN

29.11.2020 KONYA

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-1000kitap.com (Yılmaz Şener, Kör Adım, sh:154 alıntı)

4-yenisafak.com.tr (Yusuf Kaplan,Tarihi Ekmek İçin Değil,Hakikat İçin Nefes Alıp Veren Asil Toplumlar Yapar.08 Temmuz 2019)

EKMEK ASLANIN AĞZINDA MI ALLAH’IN ARZINDA MI?” için 2 yorum

  1. Şifre “Helal lokma “peşinde olmak vesselam. Yanılıyor muyum hocam. Müstefid oldum. Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.