EĞER YÜRÜDÜĞÜNÜZ YOLDA GÜÇLÜK VE ENGEL YOKSA BİLİN Kİ O YOL SİZİ BİR YERE ULAŞTIRMAZ

(Toplumsal İlişkiler 1267)

قَالَ كَلَّاۚ اِنَّ مَعِيَ رَبّ۪ي سَيَهْد۪ينِ
“Mûsâ, “Hayır! Eminim ki rabbim benimledir, bana bir çıkış yolu gösterecektir” dedi.” (şuara/62)

İben Rathum; “küçük ya da büyük her türlü fenalıkta ilk karşılaştığın zaman mücadele et! Sakın seyirci kalma! Yarına bırakırsan o seni yenecektir” derken, mücadele etmenin önemine değinir. Zoru parçalamazsanız kolayı tanıyamazsınız demeye getirir lafı.

         Bernard Shaw da; “eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa bilin ki, o yol sizi bir yere ulaştırmaz” demekle sarfedilen emeğin hedefe ulaşmadaki rolüne atıfta bulunur.   

        Henri Ford; “hiçbir şey zor değildir, yeter ki onu ufak parçalara bölmesini bilelim” diyerek zorluklarla mücadelede bize bir metod sunar. Zoru bir bütün olarak değil de, parçalara ayırarak ele almamızı salık verir.

       Bilir misiniz dostlar, bir zafere büyük diyebilmemiz için, ne gibi zor mücadeleler verilmiş önce ona bakmamız gerekiyor. Mücadele ne kadar zorlu kazanılan zafer de o derece büyüktür. Zor diyorsun der Hz. Mevlana, zor olacak ki imtihan olsun diye ekler. Bir Hint atasözü de; “tepende kara bulutlar dolaşsa bile, gökyüzünün maviliğinden asla şüphe duyma,” derken bize  zorlukları nasıl okumamız gerektiğini öğretir.

      Gönlü geniş ruhu gezginlerin sekizinci kuralı şudur:
Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma! Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar.
Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret!”

       Yukarıda geçen ayette de Hz. Musa (a.s) yanındakilerin “eyvah işte şimdi hapı yuttuk” şeklinde serzenişleri eşliğinde, önünde koca bir deniz ve arkasında Firavun ve askerleri olduğu halde, bize zor zamanları nasıl okumamız gerektiği hususunda bir yol haritası çiziyor.

Şemsettin ÖZKAN

15.12.2023 İNEGÖL

KAYNAKLAR

1-kuran.diyanet.gov.tr

2-kuranmeali.com

3-suskunduvar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.